2/27/2020
پنج شنبه، ۰۸ اسفند ۱۳۹۸
چه خطری کاراته ایران را تهدید می‌کند

چه خطری کاراته ایران را تهدید می‌کند

برخی افراد داخلی با پیشنهادهای اغوا کننده در صدد هستند تا برخی ملی پوشان کاراته را برای مهاجرت به کشورهای اطراف ترغیب کنند.

اعتمادآنلاین| بعد از اتفاقاتی که برای کیمیا علیزاده عضو تیم ملی تکواندو رخ داد و منجر به جدایی او از تیم ملی و مهاجرت شد، حالا نوبت کاراته رسیده تا برخی از داخل این مجموعه برای خروج از کشور کاراته کا‌ها تلاش کنند.


کاراته، این رشته ورزش تازه المپیکی شده، با نتایجی که ابتدای هفته گذشته در «سانتیاگو» رقم خورد، نشان داد که شرایط خوب سال 2019 را در سال 2020 ادامه خواهد داد. با این رویه‌ای که کاراته کا‌ها در پیش گرفته اند، از 8 فرصت کاراته برای کسب سهمیه در دو بخش کاتا و کومیته، کسب 5 سهمیه از طریق سیستم رنکینگ محتمل به نظر می‌رسد و این امکان نیز وجود دارد که سه نماینده کشورمان با حضور در رقابت‌های انتخابی پاریس جواز حضور در توکیو 2020 را کسب کنند.


حضور در شیلی برای تیم ملی ایران از آن جهت اهمیت فوق العاده‌ای داشت که اروپایی‌ها امکان حضور در مسابقات قهرمانی قاره‌ای و کسب امتیازات آن را دارند، ولی این امکان برای آسیایی‌ها در این شرایط که تک امتیاز‌ها مؤثر است، گذشته و به واقع باید عنوان داشت که این ریسک بزرگ فدراسیون پاسخ داده تا امید‌های کسب سهمیه، امتیازات با ارزشی را به داشته‌های خود اضافه کنند.


اما در شرایطی که همه جامعه کاراته دست به دست هم برای کمک به تیم ملی برای حضوری موفق در المپیک تلاش می‌کنند، برخی افراد که دست شأن از فدراسیون و تیم ملی کوتاه مانده و حضور در اولین و تنها المپیک تاریخ کاراته را از تلویزیون تماشا خواهند کرد دست به هر کاری می‌زنند تا اوضاع آرام این رشته را آشفته جلوه دهند. آن‌ها که با طرح مسائل بی اهمیت و بعضاً نادرست و خلاف واقع قصد دارند حضور در المپیک و کسب مدال با ارزش آن را بی ارزش جلوه دهند، سعی دارند به هر نحو ممکن ردپای خود را در این رشته نشان دهند. افرادی که دست شأن برای جامعه کاراته رو شده، گویی خود را به خواب زده و نمی‌خواهند نتایج درخشان و حرکت رو به رشد کاراته را تماشا کنند.


متأسفانه این عده بعد از اثرگذاری در نتایج کاراته بانوان طی چند سال گذشته که خالی بودن پشتوانه‌های این بخش یکی از دلایل آن است، حالا زیر پای برخی قهرمانان نشسته و به مانند «ایجنت» عمل کرده و در صدد ترانسفر کاراته کا‌های با سابقه، اما جوان به کشور‌های دوست و همسایه آن هم با مبالغ ناچیز افتاده اند. به قولی می‌خواهند جوانانی که می‌توانند برای کشور خود سالیان سال مدال آور باشند را با همین مبالغ ناچیز هوایی کنند.


هر چند شنیدیم مسئولان فدراسیون از جریان نفاق در کاراته به موقع مطلع شده و اجرایی این برنامه را قبل از اجرایی شدن ناکام گذاشتند، ولی آیا دستگاه‌های نظارتی و وزارت ورزش همچنان باید دست روی دست بگذارد و بعد از خروج یک ورزشکار از کشور، برای توجیه تقصیرات وارد عمل شوند.


کاراته پشتوانه‌های بسیار خوبی دارد که تا چند سال تیم‌های ملی را بیمه کرده اند، نکته‌ای است با اهمیت که از برنامه آن زمان صادق فرجی آغاز شده و با تداوم آن در زمان طباطبایی به نتایج خوبی رسیده، ولی اگر نخواهیم با جریانی که چند وقتی است در کاراته شکل گرفته، به درستی برخورد کنیم، اتفاقی که در سایر رشته‌های ورزشی شاهد آن بودیم به شکل بدتری در کاراته خواهد افتاد.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها