2/28/2020
جمعه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
فارن پالیسی: مکانیزم حل اختلاف می‌تواند به نابودی برجام منجر شود

فارن پالیسی: مکانیزم حل اختلاف می‌تواند به نابودی برجام منجر شود

فارن پالیسی در گزارشی به شرایط برجام پرداخت و نوشت: مکانیزم حل اختلاف می‌تواند در صورت عدم حل اختلاف‌ها به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران منجر شود؛اتفاقی که باعث خرسندی ترامپ و نابودی برجام خواهد شد.

اعتمادآنلاین| ایران هر روز ناامیدتر از اروپا برای اجرای تعهداتش می‌شود. ایران در ماه‌های اخیر به کاهش تعهدات برجامی خود پرداخت و در نهایت محدودیت‌های برنامه هسته‌ای خود را شکست و به طور چشمگیری غنی‌سازی را رشد داد. وقتی ترامپ از برجام بیرون رفت، سیاست فشار بر ایران را اعمال کرد. بار دیگر اروپا خواست توافق را نجات دهد و قول داد همکاری‌های اقتصادی با ایران را در حوزه‌های انرژی، حمل و نقل، سرمایه‌گذاری و بانکداری حفظ کند و گسترش دهد، اما این اتفاق رخ نداد و مراودات ایران و اروپا کاهش یافت.

 

کشورهای اروپایی برای خنثی‌سازی تاثیر تحریم‌ها به صورت مشترک سازوکار تجارت اینستکس را راه انداختند ولی هنوز یک محموله هم از طریق آن صادر نشده است. ایران برای وادار کردن اروپا به اجرای تعهداتش به کاهش تعهدات پرداخت که در واکنش به این اقدام، اروپا مکانیزم حل اختلاف را فعال کرد. این مکانیزم می‌تواند در صورت عدم حل اختلاف‌ها به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران منجر شود؛ اتفاقی که باعث خرسندی ترامپ و نابودی برجام خواهد شد.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها