تراز دریاچه ارومیه روند افزایشی به خود گرفته است | اعتمادآنلاین
10/1/2020
پنج شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۹
تراز دریاچه ارومیه روند افزایشی به خود گرفته است/ تلاش اداره کل حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از انقراض«میش‌مرغ»
مهران نظری، مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌غربی:

تراز دریاچه ارومیه روند افزایشی به خود گرفته است/ تلاش اداره کل حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از انقراض«میش‌مرغ»

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: امروز تراز دریاچه 1271.31 است که خوشبختانه نسبت به مهر ماه امسال که شاهد کمترین تراز آبی دریاچه ارومیه بوده‌ایم، روند افزایشی به خود گرفته است.

اعتمادآنلاین| مهران نظری، مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌غربی، امروز در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندی از بارش‌های مناسب امسال در استان اظهار کرد: این مهم نویدبخش روزهای خوش برای دریاچه ارومیه را می‌دهد و در این راستا امروز تراز دریاچه 1271.31 است که خوشبختانه نسبت به مهر ماه امسال که شاهد کمترین تراز آبی دریاچه ارومیه بوده‌ایم، روند افزایشی به خود گرفته است.

 

وی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه ارومیه به جرگه شهرهای آلوده ایران پیوسته است تصریح کرد: در این راستا اقداماتی همچون سنجش آلودگی هوا راه‌اندازی و نیز اطلاع‌رسانی کیفیت هوا در فضای مجازی انجام شده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی از 65 روز هوای پاک در استان در سال جاری خبر داد و گفت: این در حالی است که سال گذشته شاهد تنها 37 روز هوای پاک در سراسر استان بوده‌ایم و از سوی دیگر امسال 229 روز قابل قبول از لحاظ سالم بودن هوا به ثبت رسیده در حالی که در سال گذشته تعداد این روزها 256 روز بوده است.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه اداره کل محیط زیست استان بر خودروهای سبک و سنگین نظارت می‌کند بیان کرد: متاسفانه 90 درصد از 342 دستگاه اتوبوس که جزو ناوگان عمومی استان است فرسوده بوده و علاوه بر آن 65 درصد از پنج هزار و 20 دستگاه تاکسی سطح آذربایجان‌غربی نیز فرسوده هستند و بیشترین منابع آلودگی را ایجاد می‌کنند.


نظری به آخرین وضعیت تالاب‌های استان نیز اشاره کرد و گفت: برای سه تالاب کانی‌برازان، سولدوز و نوروزلو برنامه‌ای جامع در نظر گرفته شده و امسال لایروبی این تالاب‌ها سبب شده که با مشکل کمتری در این رابطه مواجه شویم، هر چند که حقابه تالاب‌ها به صورت مصوبه تحویل نشده است.


وی در ادامه نیز با اشاره به انقراض پرنده« میش مرغ» بوکان اظهار کرد: این پرنده نماد استان است و هم اکنون 35 تا 40 قطعه از آن در شهرستان بوکان نگهداری شده و تلاش برای حفاظت و جلوگیری از انقراض آن وجود دارد.

 

منبع: تسنیم

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها