3/29/2020
یکشنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
صدور ضمانت‌نامه 500 میلیونی اشتغال جوانان در قالب تعاونی

صدور ضمانت‌نامه 500 میلیونی اشتغال جوانان در قالب تعاونی

مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: جوانانی که به صورت گروهی کسب و کار جدیدی را که توجیه اقتصادی داشته باشد، شروع کنند می‌توانند در قالب تعاونی ضمانت نامه 500 میلیون تومانی بدون وثیقه دریافت کنند.

اعتمادآنلاین|  «البرز محمدی» گفت: چندی پیش وزارتخانه های تعاون،کار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد تعاونی‌های جوانان امضا کردند و در نتیجه آن شکل جدیدی از تعاونی‌ها درکشور تشکیل شد.

 

وی افزود: تعاونی جوانان، به تعاونی‌ها اطلاق می‌شود که اکثریت (60 درصد) اعضای آنها بین 18 تا 35 سال سن داشته باشند و با همکاری هم کسب و کاری را راه‌اندازی کنند.

 

مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت کار گفت: شرکت‌های تعاونی جوانان که از بهمن ماه فعالیت خود را شروع می‌کنند، می‌تواند در همه حوزه‌ها فعالیت داشته باشند، اما تاکید بیشتر بر کسب و کارهای نو و خلاق است که جوانان به دلیل ریسک‌پذیری بالا در آن فعالیت می کنند.

 

وی افزود: واقعیت اینکه در مرحله نخست تلاش می شود فعالیت اقتصادی سازمان‌های مردم نهاد (NGO) که معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان معرفی می‌کند، ساماندهی کنیم و آنها را از سازمان‌های مردم نهاد به تعاونی تبدیل کنیم.

 

محمدی گفت: برنامه اشتغال این سازمان‌ها باید توجیه اقتصادی داشته باشد و مورد تایید بانک توسعه و تعاون، صندوق ضمانت تعاون قرار گیرد و پس از تایید تحت پوشش تامین مالی، موسسه مالی بخش تعاون قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه تسهیلات ارائه شده سقف دارد، اضافه کرد: وزارت ورزش و جوانان منابع محدودی را به بانک توسعه تعاون اختصاص می‌دهد و معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز تلاش می‌کند منابع ارزان قیمت در اختیار شرکت‌های تعاونی جوانان که برنامه کسب و کار خاصی دارند، قرار دهد.

 

مدیرکل دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارت کار گفت: با توجه به درصد بالای بیکاری جوانان جامعه و تمایل آنها برای اشتغال در سازمان‌های دولتی، درصدد هستیم با تشکیل تعاونی جوانان، افراد خود کسب و کار جدید و هوشمندی را شروع کنند.

 

وی گفت: در این طرح پیش‌ بینی شده ضمانت نامه 500 میلیون تومانی بدون وثیقه برای اشتغال‌هایی که توجیه اقتصادی دارد، تامین شود تا بخشی از مشکلات تامین مالی آنها برطرف شود.

 

محمدی اضافه کرد: قرار است در مرحله نخست سازمان‌های مردم نهادی که معاونت جوانان ورزش جوانان معرفی می‌کنند در این طرح قرار گیرند و میانگین افراد آنها بیش از 12 نفر است.

 

وی تصریح کرد: تبدیل سازمان‌های مردم نهاد جوان به شرکت تعاونی الگوسازی است و امیدواریم با این اقدام فرهنگ خوبی برای تعاونی‌جوانان در کشور دنبال کنیم و تا پایان سال نمونه‌هایی از این نوع تعاونی‌ها را در سراسر کشور داشته باشیم.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها