7/5/2020
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹
بیماری مزمن کلیوی عامل مرگ سالانه بیش از یک میلیون نفر در جهان

بیماری مزمن کلیوی عامل مرگ سالانه بیش از یک میلیون نفر در جهان

بیماری مزمن کلیوی سالانه به مرگ بیش از یک میلیون انسان در جهان منجر می‌شود.

اعتمادآنلاین| در این بررسی که نتایج آن در مجله لنست منتشر شده، آمده است: در سال 2017 حدود 1.23 میلیون نفر در جهان بر اثر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی جان خود را از دست داده‌اند.

 

همچنین این بررسی نشان داد از سال 1990 جمعیت افرادی که برای کنترل بیماری مزمن کلیوی نیاز به دیالیز دارند حدود 40 درصد رشد داشته است.

 

محققان آمریکایی اظهار داشتند: شواهد بدست آمده حاکی از آن است که نظام سلامت در بسیاری از کشورها قادر نیست تا جوابگوی نیاز بیماران دیالیزی باشد. تعداد افرادی که نیاز به انجام دیالیز دارند بالا رفته و از توانایی نظام سلامت خارج شده است. این شرایط می‌تواند پیامدهای جدی به همراه داشته باشد.

 

فشار خون بالا و دیابت از جمله عوامل اصلی بیماری مزمن کلیوی به حساب می‌آیند؛ اگرچه بیماری‌های دیگری نیز وجود دارند که با خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیوی مرتبط است. به گفته کارشناسان قرار گرفتن در معرض مواد سمی می‌تواند در برخی مواردِ ابتلا به این بیماری نقش داشته باشد.

 

به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، ‌ در این بررسی آمده است: در سال 2017 بیماری مزمن کلیوی دوازدهمین عامل اصلی مرگ و میر در جهان بوده؛ این درحالیست که در سال 1990 این بیماری در رتبه هفدهمین عامل اصلی مرگ و میر قرار داشته است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها