11/29/2020
یکشنبه، ۰۹ آذر ۱۳۹۹
کاوشگر مارس 2020 ناسا یک گام به پرتاب نزدیک شد

کاوشگر مارس 2020 ناسا یک گام به پرتاب نزدیک شد

ناسا کاوشگر مارس 2020 خود را برای انجام آخرین مراحل آماده‌سازی‌ به فلوریدا منتقل کرده است و پس از انجام این عملیات احتمالا این کاوشگر برای پرتاب به سوی سیاره سرخ آماده خواهد بود.

اعتمادآنلاین| بر اساس گزارش آزمایشگاه پیش‌رانش جت موسوم به جی‌پی‌ال (JPL)، مریخ‌نورد ناسا موسوم به «مارس 2020» (Mars 2020) به فلوریدا منتقل شده است تا عملیات نهایی برای پرتابش به سیاره مریخ در ماه ژوئیه انجام شود.

 

دو فروند هواپیمای باری «سی-17 گلوبمستر» (C-17 Globemaster) کاوشگر مارس 2020 و همچنین «مرحله پرواز یا کروز» (cruise stage) ، «مرحله فرود» (descent stage) و «هلیکوپتر مارس» (Mars Helicopter) را از آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا به مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا منتقل کردند.

 

«جان مک نامی» (John McNamee)، مدیر پروژه مارس 2020 گفت: مریخ‌نورد ما اکنون خانه خود (آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا) را ترک کرده است و ما از این موضوع کمی ناراحت هستیم؛ اما یک موضوع دیگر این ناراحتی را از بین می‌برد و آن این است که به زودی شاهد صحنه پرتاب این کاوشگر به سمت مریخ خواهیم بود.

 

اگر این کاوشگر ماه ژوئیه امسال پرتاب شود، احتمالا در اوایل سال 2021 در 48 کیلومتری دهانه برخوردی «Jezero» مریخ فرود آید.

 

این کاوشگر رباتیک 6 چرخ زمانی‌ که به مریخ برسد، کارهای متعددی انجام خواهد داد که مهم‌ترین آن کسب اطلاعاتی راجع به علائم حیات در گذشته مریخ است.

 

«مارس 2020» پس از فرود به سطح مریخ در سال 2021 باید مسیرهای زیادی را بپیماید. سازندگان، آن را به دوربین‌های بسیار بهتری (با وضوح بالاتر و وسعت دید بیشتر) نسبت به نسخه‌های قبلی و یک رایانه اضافی برای قدرت بیشتر در پردازش تصاویر و تهیه نقشه‌ها و همچنین نرم‌افزاری پیشرفته‌تر برای پیمایش خودکار سطح مریخ مجهز کرده‌اند.

 

چرخ‌های مریخ نورد «مارس 2020» مانند «کنجکاوی» از آلومینیوم ساخته شده‌اند، اما ضخیم‌تر، محکم‌تر، عریض‌تر با عاج‌های قوی‌تر هستند. این چرخ‌ها برای کشش بهتر 48 شکاف دارند. در عین حال، چرخ‌های جلو و عقب دارای موتورهای مستقل هستند و می‌توانند 360 درجه کامل بچرخند.

 

این چرخ‌ها بر روی یک سیستم تعلیق متصل به پایه‌های تیتانیومی سیاه رنگ در پیکربندی مشابه آنچه در «کنجکاوی» استفاده شده، نصب شده‌اند. این کار به مریخ‌نورد اجازه می‌دهد تا هنگام حرکت با سرعت 152 متر بر ساعت در شیب 45 درجه به راحتی حرکت کند.

 

این تجهیزات به «مارس 2020» این قدرت را می‌دهند که به طور متوسط 200 متر در روز حرکت کند تا به دنبال نشانه‌های حیات باشد و به شناخت بیشتر بشر از آب و هوا و خاک‌شناسی سیاره سرخ کمک کند.

 

منبع: ایسنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها