10/31/2020
شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۹
نهضت ساخت داخل، بستر اشتغال جوانان
وزیر صنعت:

نهضت ساخت داخل، بستر اشتغال جوانان

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: مهمترین مشخصه ساخت داخل، ایجاد اشتغال برای جوانان است که امروز به عنوان معضل اصلی کشور محسوب می شود.

اعتمادآنلاین|  رضا رحمانی در میز تخصصی تعمیق ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی افزود: ساخت داخل مقوله و مفهومی است که آثار و برکات فراوانی برای آینده کشور دارد که نزدیکترین و ملموس ترین اثر آن ایجاد اشتغال برای جوانان این مرز و بوم است.

 

رحمانی تصریح کرد: ساخت داخل در رونق صنعت، رونق دانشگاه و مراکز علمی کشور، خودکفایی، قطع وابستگی، جلوگیری از خروج ارز و حتی بسیاری از متغیرهای کلان اقتصادی و توسعه ای کشور تاثیر بسزایی دارد.

 

وی اضافه کرد: امروز محور کار در این وزارتخانه و به تعبیری در همه دستگاه های مرتبط با بخش تولید کشور با ساخت داخل است و همه اقدامات و تصمیمات باید متناسب با این مهم پیش رود.

 

رحمانی گفت: امروز به این باور رسیده ایم که همگی ما باید حامی تولیدکنندگان باشیم و این نگرش به یک فرهنگ عمومی در سطح جامعه و در تفکر هر یک از عوامل موثر در امور مرتبط با حوزه تولید تبدیل شود.

 

وی افزود: همه باید به این باور و احساس برسند که راه حل نجات کشور و اشتغال آفرینی رونق تولید است؛ زیرا تولید یک بخش مولد است و سایر بخش ها اعم از خدمات نیز باید بر روی آن بنا شده و مورد حمایت قرار گیرند.

 

به گفته رحمانی، اکنون در شرایط خاص کشور و با تدابیر اتخاذ شده، در قیمت و کیفیت انواع محصولات تولیدی کشور، به واقع و در عمل ارتقا یافته ایم و بخش های مختلف صنعتی کشور به خوبی تقویت شده اند.

 

وی اضافه کرد: انجام به موقع تعهدات و پایبندی به زمان قراردادهای مربوط به همکاریهای صنعتی باید در دستور کار ویژه قرار بگیرد و به تعبیری از اینکه این مشکل به آفتی در توسعه همکاری ها تبدیل شده است باید از بین رفته و به حداقل ممکن تنزل یابد.

 

رحمانی با اشاره به برخی سخت گیری های غیر ضروری در روند شناسایی نمونه های داخلی در واردات کالاهای مشابه خارجی، خاطرنشان کرد: وزارت صنعت پرچمداری ساخت داخل را  بر عهده گرفته است.

 

وی پیرامون سامانه توانیران و اینکه سامانه جدیدی است که برای حمایت از ساخت داخل ایجاد شده، گفت: لازم است همه اقلام ساخت داخل شده در این سامانه بارگذاری شود و دفاتر مربوطه ملزم اند از این سامانه استعلام کنند در مقابل مرکز ساخت داخل وزارتخانه موظف است سامانه را به طور منظم بروز نماید.

 

رحمانی تاکید کرد: هر کجا که ظرفیت و زمینه ساخت داخل کالایی وجود دارد، اما شاهد واردات مشابه خارجی هستیم؛ آنجا باید با جدیت وارد شد و سخت گیری را حتی با اعمال ممنوعیت دنبال کرد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: امروز در فرایند تایید ساخت داخل هر نوع کالا، نباید شرایط به گونه‌ای باشد که در کارها کندی ایجاد کند و البته مرکز ساخت داخل به عنوان یک وظیفه محوری باید به این مهم ورود کرده و به کارها سرعت ببخشد.

 

رحمانی گفت: اکنون قانون ساخت داخل موجود است و علاوه بر ظرفیت های این قانون، با توجه به تاکیدات رهبری انتظار می رود که همه بخش ها و دستگاه های مرتبط پای کار بیایند و روند کارها را به سمت حل مشکلات و تسهیل امور سوق دهند.

 

وی افزود: کشور در شرایط جنگ اقتصادی است و ضرورت دارد که همه دستگاه ها، ظرفیت های قانونی خود را برای حل مشکلات به کار ببندند و با توجه به امکانات، ظرفیتها و مزیت های بالقوه کشور، ما می توانیم با اراده جدی مشکلات را حل کنیم و امروز در سایه همین اراده و خواست مشترک است که میز تخصصی تعمیق ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی برگزار می شود.

 

رحمانی اضافه کرد: قانون ساخت داخل باید به همه صنعتگران، انجمن ها و تشکل ها و بخش های مرتبط معرفی شود تا زمینه بهره برداری حداکثری از ظرفیت های آن بیش از این فراهم شود.

 

وی تصریح کرد: در صنعت پتروشیمی تکمیل حلقه های زنجیره تولید باید در اولویت قرار بگیرد، البته این تجربه در صنایع مختلف اعم از لاستیک، پارچه و... در دستور کار قرار گرفته و موفقیت های خوبی نیز حاصل شده است.

 

در این مراسم 13 قرارداد بین طرف سفارش دهنده و شرکتهای تولیدکننده به ارزش 50 میلیون یورو امضا شد .

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها