4/3/2020
جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
«هالک بانک» ترکیه اعلام بی‌گناهی می‌کند

«هالک بانک» ترکیه اعلام بی‌گناهی می‌کند

بانک ترکیه‌ای «هالک بانک» که متهم به دور زدن تحریم‌های ایران است، تصمیم گرفته سکوت خود را بشکند و اعلام بی‌گناهی کند.

اعتمادآنلاین| «هالک بانک» ترکیه موافقت کرده است به طور رسمی در خصوص اتهامات کیفری مبنی بر اینکه به ایران در دور زدن تحریم‌های آمریکا کمک کرده است، اعلام بی‌گناهی کند و به این ترتیب به موضع قبلی خود درباره پاسخ ندادن به این اتهامات پایان دهد.

 

این بانک اعلام کرده است دادگاه فدرال منهتن، جایی که در آن متهم شده است، صلاحیت قضایی برای رسیدگی به این پرونده را ندارد. این پرونده که موجب تنش بین آمریکا و ترکیه شده است، هالک بانک را متهم می‌کند از خدمات مالی و شرکت‌های صوری در ایران، ترکیه و امارات عربی متحده برای دور زدن تحریم‌های آمریکا از طریق معاملاتی در حوزه‌های طلا، غذا و دارو استفاده کرده است.

 

اندرو هروسکا، وکیل آمریکایی این بانک، در جلسه دادگاه گفت این بانک با پاسخ دادن به اتهامات، از حق خود برای به چالش کشیدن صلاحیت دادگاه صرف نظر نمی‌کند. او گفت مدیر کل هالک بانک به او اجازه داده است که از طرف آن اعلام بی‌گناهی کند.

 

ریچارد برمن، قاضی منطقه‌ای آمریکا، به هروسکا دستور داد پیش از مطرح کردن چنین درخواستی، از طرف هالک بانک مجوز کتبی بگیرد. جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده سوم مارس (13 اسفند) خواهد بود.

 

تغییر رویه این بانک بعد از آن اتفاق افتاد که دادستان‌های آمریکا از قاضی خواستند این بانک را به علت پاسخ ندادن به اتهامات با جریمه سنگین روبرو کند و این جریمه را با یک میلیون دلار در روز شروع کند و هر هفته آن را دوبرابر کند.

 

اتهامات علیه هالک بانک، اکتبر گذشته مطرح شد، اما دادستان‌های آمریکا از سال 2016 اتهاماتی را علیه 9 نفر در این خصوص صادر کرده اند. از جمله این افراد مهمت هاکان آتیلا، مدیر اجرایی هالک بانک، بود که در ژانویه 2018 بعد از آنکه رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای طلا، به خطای خود اعتراف کرد و علیه او شهادت داد، محکوم شد.

 

آتیلا سال پیش بعد از ترک کردن زندان به ترکیه بازگشت و مدیر کل بازار بورس استانبول شد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها