4/10/2020
جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
اعلام جزئیات آمار خرید حمایتی زعفران سال 98
معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:

اعلام جزئیات آمار خرید حمایتی زعفران سال 98

رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران آمار خرید حمایتی زعفران سال 98 را بر اساس سامانه آماری خرید موسوم به "ساتراپ" اعلام کرد.

اعتمادآنلاین|  حسین شیرزاد ، در گردهمایی ناظرین طرح خرید حمایتی زعفران سال 1398 به تشریح  سامانه آماری خرید حمایتی زعفران 98 موسوم "ساتراپ" پرداخت و اظهار کرد: "در خصوص تناژ خریداری شده زعفران حمایتی باید عنوان نمود که استان خراسان رضوی با 68844کیلوگرم بیشترین میزان خرید ، استان خراسان جنوبی با خریدی معادل 2512 کیلوگرم رتبه دوم و استان خراسان شمالی با 761 کیلوگرم کمترین میزان خرید را داشته است . در مجموع کل زعفران خریداری شده توسط کارگروه خرید زعفران بالاترین مداخله هدفمند در بازار زعفران طی 50 سال اخیر بوده است. " 

 

وی گفت : از منظر ارزش ریالی خریداری شده استان خراسان رضوی 6,424,320 میلیون ریال ، خراسان جنوبی 228800 میلیون ریال و خراسان شمالی 73،843 میلیون ریال می باشد که در مجموع کل ارزش ریالی زعفران خریداری شده 6,726,965 میلیون ریال می باشد . از این میزان تاکنون مبلغ 2،403،153 میلیون ریال معادل با 36 درصد کل ارزش خریداری شده به زعفران کاران پرداخت شده است که در حال رایزنی با بانک های عامل جهت اخذ مابفی بها خریداری شده می باشیم . به خاطر داشته باشیم که سازمان تعاون روستایی به عنوان مجری نظارت عالی بر طرح خرید ، مباشرت ، انبارش و تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل ها و امنیت خرید بوده که این مهم را به نحو احسن انجام داده است.اما نکته ظریف آن است که مسئول تامین طرح خرید حمایتی زعفران سازمان برنامه و بودجه و بانک های عامل با نظارت بانک مرکزی بوده اند و در تلاش هستیم تا منابع مالی را از طریق پیگیری و رایزنی با بانکهای عامل تا پرداخت بهای کامل ثمن زعفران فروخته شده به زارعین زعفران کار دنبال نماییم. 

 

شیرزاد افزود: از نظر تعداد کشاورزانی که محصول زعفران را تحویل داده اند خراسان رضوی 9،502 نفر ، خراسان جنوبی 376 نفر و خراسان شمالی 158 نفر می باشد که در مجموع کل زعفران خریداری از 10،036 نفر کشاورز می باشد . این هم رکورد تازه ای در تعامل بازاری با جامعه زعفران کاران کشور محسوب می گردد. 

 

وی ادامه داد: قابل ذکر است بیشترین وزن خریداری شده از یک کشاورز در استان خراسان رضوی 222 کیلوگرم مربوط به آقای عبدالرضا خزاعی بوده ، در استان خراسان خراسان جنوبی 41 کیلوگرم مربوط به خانم صدیقه مرادی و در استان خراسان شمالی24 کیلوگرم متعلق به آقای غلامحسین بازوق می باشد . همچنین کمترین وزن تحویلی از یک کشاورز در استان خراسان رضوی 365 گرم مربوط به اقای روح اله طالبی ، در استان خراسان جنوبی 989 گرم مربوط به اقای هادی سلامت ، و در استان خراسان شمالی 425 گرم مربوط به آقای مهدی اسدالهی است. 

 

مدیر عامل تعاون روستایی اظهار کرد: خاطر نشان میسازد تاریخ پیک خرید روزانه زعفران در استان خراسان رضوی روز 25آذرماه سال 98  با 23 قبض خریداری شده وبه مقدار 108 کیلوگرم ، در استان خراسان جنوبی روز 30 آبان ماه سال 98 با 5 قبض خریداری شده و مقدار 24 کیلوگرم و استان خراسان شمالی روز 10 ابان ماه سال 98  با 5 قبض خریداری شده و مقدار24 کیلوگرم است . طرفه اینکه تعداد کل قبض باسکول خریداری شده در استان خراسان رضوی 20,697 قبض باسکول ، در استان خراسان جنوبی قبض باسکول 699 و استان خراسان شمالی 259 قبض باسکول و در مجموع تعداد 21,655 قبض باسکول در سامانه ساتراپ ثبت گردیده است . شایان ذکر است تعداد مراکز خرید دایر شده جهت خرید زعفران در استان خراسان رضوی 18 مرکز ، در استان خراسان جنوبی 3 و در خراسان شمالی 1 و در مجموع تعداد 22 مرکز خرید در امر خرید مشارکت داشته اند .که این تفاوت بارها از سوی ناظرین سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مورد انتقاد قرار گرفته است و تصمیم کارگروههای های استانی در امر خرید و انتخاب مباشر در این پارامتر تاثیر گذار بوده است. 

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : در نهایت مطابق با دستورالعمل ابلاغی وزیر وقت ، سامانه ساتراپ در پایان روز 30 آبان سال 98 جهت جمع بندی نهایی صورت وضعیت خرید از دسترس خارج گردید . با دستور سرپرست محترم وزارت جهاد کشاورزی مجددا سامانه ازتاریخ 14 بهمن ماه سال 98 تا تاریخ 19 بهمن ماه سال 98 جهت ثبت مابقی قبوض باسکول خریداری شده از زعفران کاران در دسترس مراکز خرید قرار گرفت . شایان ذکر است جهت شفاف سازی و بررسی آنلاین مدارک و مستندات خرید زعفران سروری مجزا تحت عنوان "آرشیو سرور" توسط واحد فناوری اطلاعات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران راه اندازی گردید و کلیه مدارک و مستندات مورد نیاز نهاد های نظارتی پس از اسکن در سرور مذکور ثبث و نگهداری میگردد . با افزودن وب سرویس های کد ملی و شماره حساب به سامانه ساتراپ توسط واحد فناوی اطلاعات کد ملی کلیه کشاورزان صحت سنجی شده و سپس جهت اطمینان از شماره حساب اعلامی کشاورز توسط وب سرویس کنترل حساب بانک کشاورزی تایید میگردد . 

 

شیرزاد در پایان افزود:طرح خرید حمایتی زعفران سال 1398 با ابلاغیه وزیر وقت جهاد کشاورزی به صورت کاملاً غیر متمرکز در 3 استان زعفران خیز کشور با ریاست رییس جهاد کشاورزی استان و دبیری رییس تعاون روستایی و با اختیارات کامل کارگروه های استانی خرید حمایتی زعفران سال 1398 در حوزه خرید ، سازو کار خرید ، نحوه انتخاب مباشر ، انتخاب مباشر خرید و شیوه انبارش ، نحوه نگهداری و امنیت آن صورت گرفته است که یک نقطه عطف محسوب می گردد.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها