4/10/2020
جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
سالانه 12 هزار چاه کشاورزی برقدار می‌شود
مجری طرح توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی:

سالانه 12 هزار چاه کشاورزی برقدار می‌شود

مجری طرح توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی گفت: سالانه 12 هزار حلقه چاه کشاورزی برقدار می‌شوند و به دنبال آن تجهیزات هوشمندسازی نیز برروی این چاه‌ها نصب خواهد شد.

اعتمادآنلاین| «حسین محمودی» افزود: برقی سازی چاه‌های کشاورزی براساس یک برنامه چهارساله که به شرکت‌های توزیع برق در استان‌ها از سوی وزارت نیرو ابلاغ شده، درحال اجرا شدن است.

 

وی گفت: برنامه برقی سازی چاه‌ها با همکاری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت اجرایی می شود و براساس قراردادی که با این شرکت امضا شده مقرر است، از محل منابع حاصل از صرفه جویی ایجادشده برقی ساختن چاه ها تداوم داشته باشد.

 

محمودی خاطرنشان ساخت: نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی نیز براساس طرح فهام دنبال می‌شود.سابقه طرح فهام نشان می دهد که براساس مصوبه دولت جمهوری اسلامی ایران در سال 1388 شمسی و قانون برنامه پنجم توسعه کشور و همچنین قانون اصلاح الگوی مصرف مصوب اسفند 1389 مجلس شورای اسلامی، پیاده‌سازی سیستم قرائت و کنترل هوشمند بار و مدیریت انرژی با استفاده از فناوری‌های جدید به وزارت خانه‌های نفت و نیرو تکلیف شد.

 

بمنظور اجرای مصوبه های فوق طرح ملی "فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی (فهام)" تعریفشد. در سال 1388 سازمان بهره‌وری انرژی ایران بعنوان مجری طرح از سوی وزارت نیرو و شرکت توانیر برای اجرای این طرح بزرگ انتخاب شدو در همین راستا ساختار جدیدی در این سازمان در قالب معاونت سیستم‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند ایجاد شد.

 

کنتور هوشمند با امکان نظارت دقیق

 

محمودی گفت:نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌ها این امکان را فراهم می‌کند تا نظارت دقیقی برمیزان برداشت چاه‌های مجوز دار اعمال شده و از برداشت‌های که خارج از میزانی است که در پروانه بهره بردار قید شده جلوگیری کرد.

 

وی، مزیت دیگر کنتورهای هوشمند را امکان کنترل آنها از راه دور دانست و افزود: پیش از این، امکان تعیین دقیق برداشت ها که آیا منطبق با مجوز داده شده است یا خیر نبود اما اکنون به راحتی می توان آن را کنترل کرده و مانع اضافه برداشت شد که این به نفع منابع آبی هم هست.

 

محمودی اضافه کرد: اکنون حدود 26 هزار حلقه چاه برق دار در کشور وجود دارد که تلاش براین است کنتورهای هوشمند نیز برروی این چاه ها نصب شود.

 

مجری طرح توسعه شبکه برق چاه های کشاورزی نصب کنتورهای هوشمند برروی چاه های کشاورزی را با توجه به مشکلات کمبود منابع آبی در کشور مهم ارزیابی کرد.

وی گفت: تلاش می شود چاه‌های جدیدی که حفر می شوند ضمن برق دار شد مجهز به کنتورهای هوشمند نیز شوند.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها