4/6/2020
دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
پیوستن 25.7 درصد از جمعیت بیکار پاییز پارسال به جمعیت غیرفعال/ از هر 3 نفر بیکار یک نفر شاغل شد

پیوستن 25.7 درصد از جمعیت بیکار پاییز پارسال به جمعیت غیرفعال/ از هر 3 نفر بیکار یک نفر شاغل شد

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد: نتایج نشان میدهد حدود 38.5 درصد از جمعیت بیکار پاییز سال قبل همچنان در پاییز سال 1398 بیکار مانده اند در واقع از هر 3 نفر بیکار در پاییز 1397 تنها یک نفر موفق به یافتن شغل تا پاییز 1398 شده است.

اعتمادآنلاین| مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به تحلیل شاخص های بازار کار در فصل پاییز 1398 پرداخت و نوشت:  براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در پاییز 1398 به 10.6 درصد رسیده است که نسبت به پاییز 1397، 1.2 درصد کاهش را نشان میدهد.

 

همچنین در این فصل 472 هزار نفر نسبت به فصل مشابه سال قبل به تعداد شاغلان اضافه شده است. با این حال تحلیل متغیرهای جریان بازار کار که برای اولین بار در این فصل توسط مرکز آمار ایران اعلام شده است، نشان میدهد 25.7 درصد از جمعیت بیکار پاییز سال قبل به جمعیت غیرفعال پیوسته اند که در صورتی که این افراد تقاضای شغل داشتند نرخ بیکاری به رقم 13.2 درصد افزایش می یافت. 

 

نرخ بیکاری محاسبه شده بدین معنا نیست که نرخ بیکاری اعلام شده توسط مرکز آمار ایران غیرواقعی یا اشتباه است بلکه بیشتر گویای این واقعیت مهم است که تحلیل شرایط بازار کار کشور تنها براساس نرخ بیکاری کل و یا افزایش تعداد شاغلان، منجر به خطاهای بزرگ تحلیلی و در نتیجه سیاستی خواهد شد. 

 

همچنین نتایج نشان میدهد حدود 38.5 درصد از جمعیت بیکار پاییز سال قبل همچنان در پاییز سال 1398 بیکار مانده اند در واقع به طور تقریبی می توان بیان کرد از هر 3 نفر بیکار در پاییز 1397 تنها یک نفر موفق به یافتن شغل تا پاییز 1398 شده است.

لذا کلیت عوامل فوق الذکر نشان میدهد که با ادامه روند کنونی و بدون اتخاذ سیاست های مناسب اقتصادی در بازار کار ایران (اصلاح نظام مجوزهای کسب و کار، اجرای سیاستهای فعال بازار کار و ...)، مجددا نرخ بیکاری افزایش و خالص افزایش اشتغال کاهش بیشتری خواهد داشت.

 

منبع: فارس 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها