4/8/2020
چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
قیمت کیفی‌ترین برنج داخلی نباید بیشتر از 20 هزار تومان باشد/ بهاری بدون شوک قیمتی پیش رو داریم
دبیر انجمن برنج ایران:

قیمت کیفی‌ترین برنج داخلی نباید بیشتر از 20 هزار تومان باشد/ بهاری بدون شوک قیمتی پیش رو داریم

معتقد است با توجه با افزیش 10 درصدی تولید برنج داخلی در سالجاری و واردات بیش از نیاز، قیمت هر کیلوگرم از کیفی ترین برنج داخلی با کمترین ناخالصی نباید بیشتر از 20 هزار تومان باشد.

اعتمادآنلاین ‌ جمیل علیزاده شایق، با اشاره به افزایش تولید برنج در کشور در پی بارش‌های مناسب در سالجاری، اظهار کرد: بارش‌های مناسب در سالجاری علاوه بر استان‌های شمالی تولید برنج در استان‌های جنوبی را نیز افزایش داده است.

 

وی ادامه داد: تر سالی موجب افزایش 10 درصدی تولید برنج در کشور نسبت به سال گذشته شده است.

شایق میزان تولید برنج در سالجاری در استان‌های جنوبی و شمالی را در مجموع 2 میلیون و 400 هزار تن عنوان کرد.

 

وی با بیان اینکه واردات برنج در سالجاری در حجم بالایی انجام شده است، افزود: حجم برنج وارداتی در سالجاری نسبت به سال 97 افزایش داشته و روند ورود آن با تخصیص ارز ادامه دارد.

شایق تصریح کرد: با توجه به تولید داخلی و واردات نه تنها بازار کسری برنج ندارد بلکه با اضافه عرضه نیز روبه رو است. 

به گفته وی؛ به رغم اعیاد و مناسبت‌های متعدد پیش رو انتظار می‌رود شاهد شوک به بازار برنج در بهار نباشم و بازار باثباتی را در ایام نوروز، ماه رمضان و ماه محرم تجربه کنیم.

شایق با بیان اینکه از اواسط بهمن ماه بازار برنج به ثبات نسبی رسیده است، اظهار کرد: این ثبات تا ماه محرم ادامه خواهد داشت، ورود به فصل کشت برنج در بهار نیز خود عامل دیگری برای بازار بدون تنش خواهد بود.

وی گفت: از اواسط بهمن ماه کیفی‌ترین برج داخلی با کمترین ناخالصی با قیمت 20 هزار تومان عرضه شده و تا امروز تغییر قیمت نداشته است.

 

شایق در پاسخ به این پرسش که اما قیمت برنج درجه یک در بازار بیش از 20 هزار تومان است، گفت:  در شهرهای بزرگ گران فروشی اتفاق می‌افتد و ضمن اینکه با وجود قیمت‌های بالا برنج‌های عرضه شده از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و ناخالصی بالایی دارند. 

 

منبع: ایلنا 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها