4/7/2020
سه شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
دلایل نوسان قیمت سکه و طلا در هفته‌ای که گذشت

دلایل نوسان قیمت سکه و طلا در هفته‌ای که گذشت

به گفته نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، همانطور که کرونا ویروس در یک ماه اخیر بازارهای مالی جهانی، سهام و نفت را تحت تاثیر قرار داد، بازار طلا را نیز متاثر کرده و نوسان بی‌سابقه 100 دلاری قیمت طلای جهانی را رقم زد که در نتیجه آن در عین رکود بازار سکه و طلای داخلی‌، قیمت سکه و طلا را در ابتدای هفته افزایشی اما در روزهای پایانی هفته مجددا کاهشی کرد.

اعتمادآنلاین| محمد کشتی آرای  در رابطه با وضعیت هفته اخیر بازار سکه و طلا، اظهار کرد:  در یک ماه گذشته کرونا ویروس در تمام دنیا قیمت طلا، ارزش سهام، رشد اقتصادی و همچنین بازهای مالی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است که در نتیجه آن، قیمت جهانی طلا دچار نوسان 100 دلاری شده است؛ به طوری که در یک ماه اخیر قیمت هر انس طلا به 1700 دلار هم رسید اما در یکی دو روز اخیر و به ویژه از روز گذشته، مجددا روند کاهشی به خود گرفته است. امروز نیز به نسبت یک هفته گذشته، کاهش 100 دلاری داشته و در محدود 1570 دلار قرار گرفته است.

 

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: این  نوسان 100 دلاری که در یک مدت کوتاه بی‌سابقه بوده است، تنها بر اثر تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد جهانی بوده است که همین موضوع باعث شده قیمت نفت در جهان به شدت کاهش یابد. این کاهش قیمت نفت تاثیر خود را در ارزش برابری ارزها و همچنین بازهای سهام و بازار طلا گذاشته است؛ لذا در داخل نیز  در هفته‌ای که گذشت به نوعی نوسان روی قیمت سکه و طلا وجود داشته است.

 

وی تاکید کرد: نوسانات قیمت جهانی بر قیمت سکه و طلای داخلی نیز تاثیر گذاشت؛ به طوری که در اوایل هفته قیمت سکه بیش از شش میلیون تومان شد اما در روزهای پایانی هفته مجددا کاهش یافت و به حدود پنج میلیون و 900 هزار تومان رسید. این درحالی است که در بازار داخلی به هیچ عنوان تقاضا وجود ندارد و به شدت بازار در حالت رکود به سر می‌برد و نوسانات ایجاد شده بر اثر نوسانات ارز و نوسانات قیمت‌های جهانی بوده است.

کشتی آرای در رابطه با تغییرات قیمت هر گرم طلای 18 عیار در یک هفته اخیر گفت: تقریباً از روز شنبه که قیمت هر گرم طلای 18 عیار بیش از 609 هزار تومان بود، در روزهای پایانی هفته به 585 تومان رسید. ضمن اینکه به نظر می‌رسد در روزهای آینده میزان کاهش‌ها بیشتر شود.

 

منبع: ایسنا 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها