7/10/2020
جمعه، ۲۰ تیر ۱۳۹۹
فهم لازم درباره هزینه‌های بی‌اعتمادی وجود ندارد
بیژن عبدالکریمی، جامعه‌شناس، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

فهم لازم درباره هزینه‌های بی‌اعتمادی وجود ندارد

بیژن عبدالکریمی گفت: فهم لازم درباره هزینه‌های بی‌اعتمادی وجود ندارد و به همین دلیل کمترین حرکتی را می‌توان مشاهده کرد که در راستای تقویت عمومی قلمداد شود.

اعتمادآنلاین| سعید شمس- بیژن عبدالکریمی، جامعه‌شناس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین اظهار داشت: تصور جامعه‌ای در آرامشی کامل، تصوری غلط است. چون همیشه و در هر شرایطی بالاخره گره‌هایی هستند که باید به فکر باز کردن‌شان باشیم و مشکلاتی پیش روی ما قرار خواهند گرفت که باید برای رفع‌شان تلاش کنیم.

 

باید سعی‌مان را به کار گیریم تا اعتماد پررنگ شود

 

استاد فلسفه در ادامه سخنانش گفت: برای اینکه بتوانیم فضایی آرام و با کمترین دغدغه داشته باشیم باید سعی‌مان را به کار گیریم تا اعتماد پررنگ شود. در واقع می‌توان گفت، برای اعتماد‌سازی باید به هم‌صدایی برسیم و اگر جامعه‌ای از این مهم محروم شود، نه می‌تواند سیر در مسیر توسعه را تجربه کند و نه می‌تواند به آرامش برسد. آرامشی که تحققش باید اصلی‌ترین هدف و اولویت باشد.

 

بین دولت و مردم فاصله زیادی وجود دارد

 

او افزود: در شرایط کنونی مشکل ما این است که بین دولت و مردم فاصله زیادی وجود دارد و به نظر می‌رسد این فاصله همچنان مانا خواهد بود، چون کمترین تلاشی برای ترمیم فضای فعلی دیده نمی‌شود.

 

مردم اعتماد ندارند

 

عبدالکریمی همچنین ادامه داد: اگر در این روزهای پراسترس کرونایی نمی‌توانیم شرایط را چنان‌که لازم است اداره کنیم، دلیلش این است که مردم به سیستم اعتماد ندارند؛ به عنوان مثال آماری را که وزارت بهداشت از تعداد کشته‌های کرونا می‌دهد قبول ندارند و ترجیح‌ می‌دهند اخبار را از رسانه‌های خارج‌نشین دنبال کنند.

 

او تاکید کرد: مساله دیگر این است که فهم لازم برای پی بردن به هزینه‌های بی‌اعتمادی وجود ندارد و به همین دلیل کمترین حرکتی را می‌توان مشاهده کرد که در راستای تقویت اعتماد عمومی قلمداد شود.

 

اعتماد از هر هدفی مهم‌تر و واجب‌تراست

 

بیژن عبدالکریمی در پایان صحبت‌هایش گفت‌: اعتماد از هر هدفی مهم‌تر و واجب‌تراست چراکه خلاء اعتماد می‌تواند هر برنامه‌ای را در نیمه‌ راه عقیم کند.

 

 

چکیده گفت‌وگو با بیژن عبدالکریمی

 

-برای اعتماد‌سازی باید به هم‌صدایی برسیم

 

-بین دولت و مردم فاصله زیادی وجود دارد

 

-تصور جامعه‌ای در آرامشی کامل، تصوری غلط است

 

- خلاء اعتماد می‌تواند هر برنامه‌ای را در نیمه‌ راه عقیم کند

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها