7/4/2020
شنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
قدیمی‌ترین پرچم‌های جهان متعلق به چه کشورهایی است؟
«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

قدیمی‌ترین پرچم‌های جهان متعلق به چه کشورهایی است؟

پرچم هر کشور نمادی از هویت آن کشور است. دانمارک، اتریش، لتونی، آلبانی، سوئیس، سوئد، هلند، ژاپن، روسیه و اسپانیا قدیمی‌ترین پرچم‌های جهان را دارند.

اعتمادآنلاین| مژده اصغرزاده- پیدا کردن تاریخچه پرچم‌های کشورهای جهان کار مشکلی است زیرا پیشینه موثقی برای آن ذکر نشده است. تاریخ بسیاری از پرچم‌های قدیمی بر اساس داستان‌ها و افسانه‌ها روایت شده و منبع معتبری ندارند. علاوه بر این، بیشتر پرچم‌ها در طول زمان دستخوش تغییر شده‌اند و پرچم‌های کمی وجود دارند که درست مثل شکل اولیه‌شان باقی مانده باشند.

 

در این گزارش اعتمادآنلاین، به نقل از «oldest»، فارغ از تحولاتی که در شکل پرچم کشورها به وجود آمده، فهرستی از پرچم‌هایی که گفته می‌شود قدیمی‌تر از بقیه هستند ارائه می‌شود:

 

1- دانمارک

 

دانمارک

 

اولین سال استفاده از پرچم: 1219 یا قبل‌تر

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1625

 

نام رسمی: دنبروگ (Dannebrog)

 

رنگ‌های اصلی: قرمز و صلیب سفید

 

بسیاری از کشورها ادعا می‌کنند که پرچم‌شان قدیمی‌ترین پرچم تاریخ جهان است، اما شواهد گواهی می‌دهد که پرچم دانمارک از سایر پرچم‌ها قدیمی‌تر است. این پرچم در کتاب گینس ثبت شده. می‌گویند این پرچم در جنگ با استونی به اهتزاز درآمده و کشور دانمارک آن را حدوداً در سال‌های 1340 تا 1370 برای خود انتخاب کرده بود.

 

2- اتریش

 

اتریش

 

اولین سال استفاده از پرچم: اواخر قرن دوازدهم اما به صورت رسمی در سال 1230 استفاده شد

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1918

 

نام رسمی: ندارد

 

رنگ‌های اصلی: قرمز با نوار سفید

 

پرچم اتریش یکی از قدیمی‌ترین پرچم‌های جهان است. ممکن است این پرچم قرمز و سفید در سال 1105 و به نشان سلسله بابنبرگ (Babenberg) استفاده شده باشد. اولین باری که به طور رسمی این پرچم برافراشته شد سال 1230 بود.

 

گویا این پرچم را دوک لئوپولد پنجم (Duke Leopold V) پس از پیروزی در برابر آکر (سال 1189 تا 1191) ساخته بود. ممکن است این داستان صحیح نباشد، اما حاکمان اتریش از قرن سیزدهم میلادی از پرچم سفید و قرمز استفاده می‌کردند.

 

3- لتونی

 

لتونی

 

اولین سال استفاده از پرچم: 1279

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1918 و 1990

 

نام رسمی: ندارد

 

رنگ‌های اصلی: قرمز با نوار سفید

 

پرچم لتونی نیز مانند دیگر پرچم‌های قدیمی جهان قرمز و سفید است. هیچ‌کسی دقیقاً نمی‌داند این پرچم اولین بار در چه زمانی در لتونی استفاده شد، اما شواهدی وجود دارد دال بر اینکه این پرچم در قرن سیزدهم وجود داشته است. پرچم لتونی در جنگی که بین اقوام لتونی باستان در سسیس (Cēsis) رخ داد استفاده شد.

 

پرچم سرخ و سفید اولین بار در سال 1918 به رسمیت شناخته شد و تا اشغال شوروی توسط لتونی در 1940 نیز به کار رفت. پرچم لتونی هنگام استقلالش در سال 1990 دوباره به همین شکل درآمد.

 

4- آلبانی

 

آلبانی

 

اولین سال استفاده از پرچم: 1443 یا قبل‌تر

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1912

 

نام رسمی: فلاموری کمبتار (Flamuri Kombëtar)

 

رنگ‌های اصلی: قرمز با عقاب سیاه 2سر

 

معمولاً خاندان‌های سلطنتی آلبانی در قرون وسطی شکل عقاب سیاه 2سر بر زمینه قرمز را استفاده می‌کردند. این خاندان‌ها شکل عقاب 2سر را از امپراتوری بیزانس الهام گرفته بودند. این پرچم هر بار که ملی‌گرایان آلبانی برای استقلال کشورشان می‌جنگیدند به کار گرفته می‌شد. پرچم سرخ به همراه عقاب 2سر در سال 1912 به رسمیت شناخته شد.

 

5- سوئیس

 

سوییس

 

اولین سال استفاده از پرچم: 1470 یا قبل‌تر

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1889

 

نام رسمی: ندارد

 

رنگ‌های اصلی: قرمز با صلیب سفید

 

این پرچم در 2 کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد: یکی سوئیس و دیگری واتیکان. این پرچم به صورت رسمی مربع است، اما در کشتی‌ها، قایق‌ها و بخش‌های غیردولتی به شکل مستطیل نشان داده می‌شود. مورخان می‌گویند که احتمالاً این پرچم در دهه 1470 استفاده می‌شده است.

 

6- سوئد

 

سوئد

 

اولین سال استفاده از پرچم: 1562 یا قبل‌تر

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1906

 

نام رسمی: ندارد

 

رنگ‌های اصلی: آبی با صلیب زرد

 

تاریخچه موجودیت یافتن پرچم سوئد دقیقاً مشخص نیست و داستان‌های مختلفی درباره پیدایش آن نقل شده است. برخی از مورخان اعتقاد دارند که دربار سلطنتی سوئد از سال 1442 از این پرچم استفاده می‌کرده‌اند. برخی شواهد نشان می‌دهد که این پرچم در ابتدا آبی و سفید بوده است و صلیب زرد در سال 1562 برافراشته شد.

 

7- هلند

 

هلند

 

اولین سال استفاده از پرچم: 1572

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1937

 

نام رسمی: پرچم پادشاهی هلند

 

رنگ‌های اصلی: قرمز، سفید، آبی

 

پرچم هلند صورت تغییریافته پرچم شاهزاده ویلیام در قرن شانزدهم است. سه رنگ اصلی این پرچم در ابتدا نارنجی، سفید و آبی بود. رنگ نارنجی پرچم در سال 1630 جای خود را به قرمز داد. برخی معتقدند این تغییر رنگ بر اثر مرور زمان بوده است و دلیل مشخصی ندارد. این پرچم قدیمی‌ترین پرچم سه رنگ جهان به شمار می‌رود و همین ادعا حکایت از آن دارد که پرچم‌های قدیمی‌تر تنها از 2 رنگ تشکیل شده بودند.

 

8- ژاپن

 

ژاپن

 

اولین سال استفاده از پرچم: قرن شانزدهم یا قبل‌تر

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1870

 

نام رسمی: نیشوکی هینومارو (Nisshōki of Hinomaru)

 

رنگ‌های اصلی: سفید با خورشید قرمز

 

تاریخ پرچم ژاپن نیز مانند دیگر پرچم‌های قدیمی بر اساس شنیده‌ها و افسانه‌هاست. مردم ژاپن اعتقاد دارند که این کشور 660 سال پیش از میلاد مسیح پایه‌گذاری شده و می‌گویند اولین امپراتور ژاپن پسر خدای خورشید بوده، به همین خاطر است که خورشید اهمیت خاصی در فرهنگ ژاپن و البته پرچم آن دارد.

 

اولین باری که این پرچم در ژاپن استفاده شد به سال 701 بازمی‌گردد که اگر این تاریخ درست باشد، پرچم ژاپن قدیمی‌ترین پرچم جهان قلمداد می‌شود. البته این تاریخچه در خارج از ژاپن محل بحث بوده و پرچم این کشور به ندرت قدیمی‌ترین پرچم جهان محسوب می‌شود. پرچم فعلی ژاپن از قرن 16 مورد استفاده قرار گرفته، از سویی بنا بر افسانه دیگری نیز آن را متعلق به قرن 11 می‌دانند.

 

9- روسیه

 

روسیه

 

اولین سال استفاده از پرچم: 1696

 

سال به رسمیت شناخته شدن: 1993

 

نام رسمی: تریکولور Триколор (Trikolor)

 

رنگ‌های اصلی: سفید، آبی، قرمز

 

گونه مدرن پرچم روسیه نخستین بار در سال 1696 توسط سزار روسیه به رسمیت شناخته شد، اما این پرچم به خاطر تاریخ پرتلاطم این کشور همواره به اهتزاز درنیامده. پرچم سه‌رنگ روسیه در دوره‌های تاریخی مختلف به کار گرفته شده و سرانجام در سال 1993 دوباره بازیابی شد.

 

پرچم روسیه بسیار شبیه پرچم هلند است و 2 داستان مختلف برای رمزگشایی از این شباهت روایت می‌شود. بر اساس این 2 داستان یکی از تزارهای روسیه (الکسیس اول یا پتر کبیر) از پرچم نیروی دریایی هلند الهام گرفت و این پرچم را برای کشورش برگزید.

 

10- اسپانیا

 

اسپانیا

 

اولین سال استفاده از پرچم: 1785

 

سال به رسمیت شناختن: 1981

 

نام رسمی: روخیگوآلدا (Rojigualda)

 

رنگ‌های اصلی: قرمز با نوار زرد و نشان اسپانیا

 

پرچم فعلی اسپانیا متعلق به نیروی دریایی این کشور در سال 1785 است. پادشاه چارلز سوم اسپانیا از بین 12 پرچم مختلف که آنتونیو والدس طراحی کرده بود این طرح را انتخاب کرد. این پرچم در دهه‌های بعد از آن در قلعه‌های ساحلی، سربازخانه‌های دریایی و دیگر املاک نیروی دریایی استفاده شد. ملکه ایزابلای دوم در سال 1834 این پرچم را به طور رسمی برای اسپانیا برگزید.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها