4/3/2020
جمعه، ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
پیشنهاد افزایش طول ترم در دانشگاه تربیت مدرس تا شهریور/ عدم رغبت برخی اساتید به آموزش مجازی
یوسفیان، مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس مطرح کرد:

پیشنهاد افزایش طول ترم در دانشگاه تربیت مدرس تا شهریور/ عدم رغبت برخی اساتید به آموزش مجازی

مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به عدم رغبت برخی اساتید به فعالیت آموزشی در فضای مجازی،‌ گفت: می‌توانیم ترم جاری را تا اول شهریور 99 ادامه دهیم.

اعتمادآنلاین| یوسفیان، مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه حوزه آموزش نسبت به سایر حوزه‌ها بیشترین آسیب را در تعطیلی‌های اجباری دیده است، گفت: برای نیم‌سال دوم سال تحصیلی 99-1398 دانشگاه تربیت مدرس 1755 درس ارائه شده بود که از این تعداد، 300 درس جزو دروس عملی است که در 5 هفته گذشته حتی یک جلسه از آن برگزار نشده است.

 

وی در خصوص ارائه دروس در فضای مجازی، تصریح کرد: با تلاش‌های صورت گرفته و تدابیر دفتر آموزش‌های آزاد معاونت آموزشی دانشگاه تربیت مدرس، 810 درس در فضای مجازی ثبت شده، اما برخی هنوز تولید محتوایی نداشته‌اند و تنها 400 درس فعال است. بر اساس آمار از مجموع 180 عضو هیأت علمی دانشگاه که درخواست اختصاص فضای درسی داشته‌اند که آنها نیز یک چهارم کل اساتید را تشکیل می‌دهند، تنها 120 عضو هیأت علمی درس‌های خود را وارد کرده‌اند و با دانشجویانشان در ارتباط هستند.

 

مدیر آموزشی به عدم رغبت برخی اساتید به فعالیت در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: برخی اساتید دانشکده‌های پر تعداد درسی مانند علوم انسانی، علوم پزشکی، کشاورزی و هنر نیز معتقد هستند که باید دروس را به صورت حضوری ارائه دهند، در غیر این صورت نظام ارائه آنها بر هم خورده و کیفیت آموزش پایین می‌آید، با این وجود آمار مشارکت اعضای هیأت علمی در حال افزایش است.

 

یوسفیان خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بین 400 تا 450 درس امکان ارائه در فضای مجازی را دارند و برای بیش از یک هزار و 55 درس باقی مانده، حوزه آموزش سناریوهای مختلفی بر اساس آمار و ارقام پیش‌بینی کرده است.

 

وی همچنین عدم تعطیلی ترم جاری و جایگزین کردن پلان‌های دیگر را بهترین گزینه دانست و اظهار کرد: اولویت آموزش این است که ترم جاری را تعطیل نکنیم و به سنوات تحصیلی نیفزاییم. برای اینکه نظام آموزش بیش از این برهم نخورد و کمترین خسارت را متحمل شویم، شاید ایجاد یک ترم جبرانی به صورت فشرده 8 هفته‌ای در تابستان آتی گزینه جایگزین مناسبی باشد.

 

یوسفیان با تأکید بر این نکته که دانشگاه تربیت مدرس ترم تابستانه ندارد، افزود: نباید تیر و مرداد را از دست بدهیم، چرا که ما می‌توانیم در 8 هفته یعنی از شنبه 31 خرداد تا چهارشنبه 22 مرداد ترم را برگزار کنیم. البته دروس ارائه شده در سامانه LMS را از 800 به 1500 رسانده و فعال کنیم، به این ترتیب می‌توان ترم جاری را تا اول شهریور 99 تمام کرده و بدون اضافه کردن سنوات، ببندیم. در دو هفته نخست شهریور نیز نمرات را جمع‌بندی و دو هفته پایانی شهریور نیز وقت خود را صرف دانشجویان نو ورود دانشگاه کنیم.

 

مدیر آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در خصوص تجربیات سایر دانشگاه‌ها در ایام شیوع کرونا، تصریح کرد: ما برخی دانشگاه‌های اروپایی را رصد کردیم. اغلب این دانشگاه‌ها ترم تحصیلی خود را تعطیل و تمدید کردند. کلیه فعالیت‌های آموزشی آنها تعطیل شده و تمامی فرایندها به بعد سپرده شده است تا بر اساس شرایط ملی، تصمیم‌گیری و ابلاغ شود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها