3/29/2020
یکشنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
چاپ کتاب‌های درسی سال آینده متوقف نشده است/ نقدهای وارد بر تدریس از طریق رسانه ملی باید اصلاح شود
علی ذوعلم، معاون وزیر آموزش و پرورش:

چاپ کتاب‌های درسی سال آینده متوقف نشده است/ نقدهای وارد بر تدریس از طریق رسانه ملی باید اصلاح شود

معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تاکید کرد که چاپ کتاب‌های درسی سال آینده متوقف نشده است.

اعتمادآنلاین| علی ذوعلم، معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: در شرایط فعلی کشور برخی فعالیت‌ها به‌ خاطر پیشگیری از شیوع کرونا متوقف و یا نیمه تعطیل است، ولی خوشبختانه با همت همکاران زحمت‌کش ما در شرکت افست و شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی، وقفه‌ای در روند چاپ‌سپاری کتاب‌های درسی سال 99 به‌وجود نیامده و برای مهر 99 کتاب‌های درسی کاملا آماده است.

 

مشکلی در چاپ و توزیع کتب درسی سال تحصیلی 1399-1400 وجود ندارد


 وی بیان کرد: هرچند یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها و چالش‌های ما در اوایل امسال، مسأله تأمین کاغذ بود، ولی به لطف خدا و همت همکاران، این مشکل مرتفع و کتاب‌های درسی در سال تحصیلی 1399-1400 به موقع توزیع می‌شود.

 

وی همچنین از معلمین دغدغه‌مند و متعهد تشکر کرد که نسبت به امر آموزش دانش‌آموزان، تلاش می‌کنند و با بهره‌گیری از امکانات فضای مجازی و ابزارهای سمعی-بصری، کلاس‌ها را ادامه داده و دانش آموزان همچنان از زحمات و تلاش‌های مستمر معلمین در آموختن محتوای درسی، بهره می‌برند.

 

نقدهای وارد بر تدریس از طریق رسانه ملی باید اصلاح شود

 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: با تعامل خوب و سریع با صدا و سیما ضمن بهره گیری از ظرفیت رسانه ملی و تغییر شیوه تدریس به شکل غیر حضوری با استفاده از ابزار رسانه‌ای، فضای آموزش و رسالت آموزشی ادامه یافته است. البته در این راستا به جهت اقتضائات پیش آمده و شتاب صورت گرفته نقدها و نواقصی هست که می‌بایست در ادامه مسیر اصلاح شود.

 

ارسال شیوه نامه سفارش و توزیع کتب درسی سال تحصیلی آینده به استان‌ها

 

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: اخیرا شیوه نامه سفارش و توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی 1400-1399 ارسال شده است و ثبت سفارش گروهی و انفرادی از 24 فروردین ماه 1399 لغایت 8 تیرماه صورت می پذیرد و از اول اردیبهشت ماه فرایند توزیع استانی شروع خواهد شد. همچنین از تاریخ 17 تیرماه لغایت 31 شهریور ماه سامانه قابلیت اصلاح سفارش‌های ثبت شده را خواهد داشت.

 

وی گفت: برای دقت و بهبود توزیع کتاب‌های سال 99، ستادی در هر استان تشکیل می‌شود که با نظارت مدیرکل آموزش و پرورش استان، روند سفارش و توزیع کتاب‌ها تسریع و تسهیل شود.

 

مشارکت کتاب فروشی‌ها در توزیع کتاب‌های درسی

 

حجت الاسلام و المسلمین ذوعلم گفت: باتوجه به درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقرر شد با هدف حمایت از کتاب فروشی‌ها در توزیع کتب درسی، این بخش هم بتوانند مشارکت داشته باشند و سامانه الکترونیکی توزیع، طوری طراحی شده که امکان تهیه کتاب از طریق کتاب‌فروشی‌ها هم وجود داشته باشد.

 

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهارداشت: علی‌رغم برخی اشکال‌تراشی‌ها، خوشبختانه روند کار سازمان با هماهنگی مناسبی که بین بخش‌های مختلف سازمان و بخصوص مسئولان حوزه‌های تربیت و یادگیری و بخش طراحی و تولید بسته‌های یادگیری وجود دارد، روند مطلوبی است. اصلاح ساختار سازمان زمینه مشارکت فعالان تربیتی و آموزشی غیردولتی را فراهم می‌کند و مجال اجرای سیاست چندتأ‌لیفی و نیز مشارکت استان‌ها در تألیف کتب درسی و تولید بسته‌های یادگیری را میسر می‌کند.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال 98 با مشخص شدن هشت کلان پروژه تحولی سازمان، مسیر آینده به‌درستی ترسیم شده و مجموعه سازمان پژوهش با ریل‌گذاری جدید تشکیلاتی می‌تواند رسالت تربیتی و تحول خود را در راستای اجرای کامل برنامه درسی ملی تحقق بخشد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، وی ضمن تشکر، همدلی و هم‌افزایی همکاران سازمان پژوهش، عید نوروز و مبعث را به همکاران تبریک گفت و از اینکه شرایط کنونی مانع برگزاری و ادامه نشست‌های هم‌اندیشی در سازمان شد، ابراز تاسف کرد و تشکر و تقدیر خود را از همکاران اعلام کرد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها