7/7/2020
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹
تقاضای موثری برای ارز در صرافی‌ها وجود ندارد / سفته بازان عملیات روانی به راه انداخته‌اند
عبدالناصر همتی،رئیس بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

تقاضای موثری برای ارز در صرافی‌ها وجود ندارد / سفته بازان عملیات روانی به راه انداخته‌اند

رئیس کل بانک مرکزی در مورد عملیات روانی سفته‌بازان برای اعلام نرخ‌های بالا در کانال‌های خود در فضای مجازی و مدیریت بانک مرکزی برای ثبات بازار ارز یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

اعتمادآنلاین|‌ ‌ در متن یاداشت عبدالناصر همتی آمده است: در روزهای پایانی امسال با توجه به اثرات شیوع ویروس کرونا عملاً تقاضای واقعی و مؤثری برای ارز (اسکناس) در صرافی‌ها وجود ندارد و نرخ ارز برای واردکنندگان، با عرضه قابل توجه صادرکنندگان غیر نفتی و بانک مرکزی در سامانه نیما (فقط در اسفند ماه بیش از 1.5 میلیارد دلار) روند نزولی به خود گرفته است.

 

اما، خالی فروشان و سفته بازان که از مدت‌ها پیش، با امید زیاد برای بالا رفتن نرخ ارز در بازار، معاملاتی داشته‌اند تلاش می‌کنند با عملیات روانی و اعلام نرخ‌های بالا، در کانال‌های خود در فضای مجازی، معاملات فردایی خود را سودآور کنند و یک گروه دیگر نیز تلاش می‌کنند از فرصت آربیتراژ،   به خاطر اختلاف قیمت واقعی و فردایی، بهره مند شوند.

 

صرافی‌های بانکی که تاکنون در کنار و همراه بانک مرکزی بوده و وظیفه بازارسازی را بر عهده دارند، امروز به درستی تصمیم گرفتند بدون تغییر قابل توجه نرخ خرید ارز، برای از بین بردن آربیتراژ، نرخ فروش خود را افزایش داده و به تدریج آن را به نرخ تعادلی برگردانند. بانک مرکزی، در دو سال گذشته با مدیریت اصولی و علمی و توجه جدی به عوامل شکل دهنده عرضه و تقاضای ارز، علیرغم طوفان حوادث طبیعی، سیاسی، نظامی، روانی و تبلیغاتی و در شرایط اعمال فشار حداکثری دولت آمریکا توانسته است ثبات بازار ارز را حفظ کند واز این پس نیز سیاست خود را با قدرت هر چه بیشتر ادامه خواهد داد.

 

منبع: ایسنا 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها