6/6/2020
شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
المپیک در چه زمانی برگزار می‌شود؟

المپیک در چه زمانی برگزار می‌شود؟

کمیته بین‌المللی المپیک در صورت تعویق بازی‌های توکیو 2020 می‌تواند در سه تاریخ دیگر این بازی‌ها را برگزار کند.

اعتمادآنلاین| کمیته بین‌المللی المپیک (IOC)  یکشنبه شب اعلام کرد تا چهار هفته دیگر در رابطه با برگزاری المپیک 2020 توکیو که قرار است بیست و چهارم جولای (3 مرداد) آغاز شود تصمیم گیری خواهد کرد.

 

در صورت لغو این بازی‌ها به خاطر فراگیری ویروس کرونا در جهان IOC در سه تاریخ می‌تواند المپیک را برگزار کند.

 

2020: در زمان برگزاری رقابت‌های پارالمپیک یا در اکتبر مانند سال 1964

 

برنامه B برای IOC  برگزاری بازی های توکیو در سال 2020 است. این سازمان در تلاش است امسال بازی ها را برگزار کند.

 

از آن جایی که مشخص نیست شیوع کووید 19 تا چه زمانی خواهد بود و باید دید آب و هوا روی این فرآیند چه مقدار تاثیر خواهد داشت توکیو 2020 در دو تاریخ می تواند در سال جاری میلادی برگزار شود.

 

اولین راه حل تعویق بازی‌ها تا یک ماه است یعنی زمانی برگزار شوند که قرار بود پارالمپیک آغاز شود. پارالمپیک نیز تا پایان سپتامبر به تعویق خواهد افتاد. بازی‌های توکیو می توانند بیست و پنجم آگوست تا نهم سپتامبر برگزار شوند.

 

با این حال با تقویم رقابت‌های ورزشی همچون فوتبال، NBA، تنیس و گلف تداخل پیدا می کند. دومین گزینه برگزاری بازی‌ها در اکتبر است همان اتفاقی که برای بازی های 1964 اتفاق افتاد و در این ماه انجام شد. این تاریخ هم با شروع لیگ های غیرفوتبالی همزمان می شود. 

 

2021: با دو جام جهانی مهم روبرو خواهد شد

 

از سال 1896 بازی های المپیک در سال های زوج و هر چهار سال یک بار برگزار شد. تنها سه دوره به دلیل جنگ این بازی ها لغو شدند که آن هم خللی در این پروسه وارد نکرد.

 

برگزاری المپیک توکیو در سال 2021 برخلاف روال همیشگی خواهد بود و در سال فرد به انجام خواهد رسید. 2021 سال های جام جهانی است. جام جهانی دوومیدانی و شنا در تابستان این سال برگزار خواهند شد. البته اگر IOC در خواست بدهد فدراسیون های بین المللی این دو رشته با تعویق مسابقات مشکلی نخواهند داشت.

 

شنا و دوومیدانی دو رشته ای هستند که بیش از همه در المپیک قابل توجه هستند. برگزاری بازی های توکیو با یک سال تاخیر برای ورزشکاران با تجربه که قرار بود 2020 آخرین المپیک خود را تجربه کنند شرایط را سخت خواهد کرد.

 

همچنین اگر بازی های توکیو در این سال برگزار شود با دوره بعدی یعنی المپیک پاریس تنها سه سال فاصله خواهد داشت و روی این رقابت ها نیز تاثیر خواهد گذاشت.

 

2022: اغلب ورزشکاران از شرکت در این رقابت‌ها باز می‌مانند

 

با برگزاری جام جهانی فوتبال در نوامبر 2020 به میزبانی قطر، رویداد مهم (جام جهانی) دیگری در تابستان نخواهد بود. به همین خاطر المپیک توکیو می تواند بدون مشکل در این تاریخ آغاز شود. این تاریخ خوشایند ورزشکاران و کمیته المپیک نخواهد بود چون فاصله اش با بازی های ریو (آخرین دوره المپیک) به شش سال می رسد.

 

اغلب ورزشکاران نمی توانند دو سال دیگر تمرکز کنند تا بتوانند در بازی های توکیو شرکت کنند. این فاصله زیاد بین دو المپیک تنها در زمان جنگ های جهانی رخ داد (هشت سال فاصله در جنگ جهانی اول و 12 سال فاصله در جنگ‌جهانی دوم). یکی از مزایای برگزاری المپیک توکیو در سال 2022 بازگشت همه چیز به روال عادی است و موجب خواهد شد یک سال بیشتر زمان برای آماده سازی وجود داشته باشد. با این حال ابهام زیادی در برنامه ها خواهد داشت به خصوص در رابطه با المپیک 2024 پاریس که دو سال بعد از آن برگزار خواهد شد. 

 

منبع: ایسنا

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها