6/5/2020
جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
چرا وزارت صمت برای کرونا آماده نبود؟
نامه نماینده منتخب مجلس به رحمانی:

چرا وزارت صمت برای کرونا آماده نبود؟

یک نماینده منتخب مجلس در نامه ای به وزیر صمت از عملکرد این وزارتخانه درباره پیش بینی و کسب آمادگی برای رویارویی با شرایط شیوع کرونا در کشور انتقاد کرد.

اعتمادآنلاین| متن نامه اردشیر مطهری منتخب مردم گرمسار و آرادان در مجلس یازدهم به این شرح است:

 

جناب آقای رحمانی


وزیر محترم صنعت ، معدن و تجارت


سلام علیکم؛

 

مولا امیرالمونین علی (ع) می فرمایند : "هرگاه فرصتی به دست آوردی، آن را غنیمت شمار ، همانا از دست دادن فرصت، اندوه آورد." میخواهم از همین فرمایش حضرت، استفاده کنم و بگویم، اندوه از آن کسانی است که از فرصت ها استفاده نمی کنند اما وای بر مدیرانی که استفاده نکردنشان از فرصت ها ، ملتی را اندوهگین می کند که به راحتی هم قابل جبران نیست .

 

شیوع ویروس کرونا از چند ماه پیش از کشور چین شروع شد و بارها مقامات مسول در وزارت بهداشت اعلام کردند ، ورود این ویروس به کشور حتمی است . حتی دکتر گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت رسما اعلام کرد: " هر کس بگوید جلوی ورود ویروس کرونا را می گیریم ، حرف غیر علمی زده است ". بنابراین از همان ابتدا یعنی در ماه های آذر و دی ماه مشخص بود که ویروس کرونا به کشورمان وارد خواهد شد .

 

با این اخباری که یقینا شما و وزارتخانه ی تحت امرتان هم از آن مطلع بوده اید ، برای تامین مایتحتاج بهداشتی مردم از جمله مواد ضد عفونی کننده ، ماسک ، دستکش و سایر اقلام مورد نیاز چه فکری کرده بودید ؟ برای تامین مایحتاج مردم در واحدهای صنفی چه تدابیری اندیشیده بودید؟ برای واحدهای تولیدی و کارگرانشان که احتمالا بر اثر تعطیلی ها دچار مشکلات جدی اقتصادی می شدند چه تدابیری اندیشیدید ؟ اصلا تدبیر پیش کش ، فکر کردید که دو ماه بعد ویروس بیاید چه نیازهایی داریم و چه باید بکنیم؟ از فرصت طلایی قبل از ورود ویروس به کشور چه استفاده ای کردید؟


آقای وزیر صمت


اینکه بنشینید پشت میزتان و منتظر بمانید ابتدا ویروس بیاید و بعد ماسک و دستکش تمام شود، بعد شروع به کار کنید نامش تدبیر نیست . این کارها اسمش بی تدبیری است. هنوز با گذشت بیش از یک ماه از شیوع این ویروس ، مردم ماسک ندارند و دستکش با قیمت های چند برابری به فروش می رسد. چه کسی در وزارتخانه ی شما پاسخگوی این درد است ؟ باور کنید با این نحوه ی عملکرد شما اصلا نیازی به حضور وزیر در وزاتخانه ی شما نبود ، اصلا در وزارتخانه را می بستید و می رفتید منزل می خوابیدید ، شاید کشور بهتر اداره می شد.

 

آقای وزیر صمت


شما چطور وزیری هستید که دستکش با چند برابر قیمت به فروش می رسد و ماسک در بازار پیدا نمی شود اما شب راحت می خوابید ؟ چطور می توانید راحت بخوابید وقتی مردم گرفتارند؟ چطور می توانید هنوز روی خودتان اسم وزیر بگذارید، وقتی بسیاری از اصناف و واحدهای تولیدی به دلیل تداوم تعطیلات و نداشتن هیچ تدبیری در حال ورشکستگی هستند و بسیاری از کارگران دچار بیکاری شده اند ؟

 

آقای وزیر صمت


به شما هشدار می دهم که گمان نبرید مجلس دهم کارش در حال اتمام است و مجلس بعدی هم تا شکل بگیرد، ماجرای کرونا و کمبودهایش تمام می شود. درست است که مجلس جدید هنوز شکل نگرفته اما یقین بدانید که حواسمان به شما و اقداماتتان هست. به دقت مشغول رصد عملکرد شما هستیم و از اولین روزهای تشکیل مجلس باید پاسخگوی بی تدبیری ها و عملکرد ضعیف تان باشید.

 

به شما هشدار می دهم تا شروع مجلس جدید، یک ساعت هم پلک روی هم نگذارید و کار مردم مظلوم را با هوشیاری، تدبیر و دقت فراوان انجام دهید ، چون دوران لابی گری برای عبور از گزند انتقادات تمام شده است . مطمئن باشید نه لابی های شما اثرگذار خواهد بود و نه ما کسانی هستیم که از حق مردم بگذریم . از همان ساعت اول روز اول شروع به کار مجلس، یک یک وزرا و مسولان بی تدبیر ، خسته و بی حوصله را به خط می کنیم و از شما کار می کشیم و اگر هم نتوانید کار مردم را راه بیندازید به سلامت.

 

والسلام علیکم


اردشیر مطهری

منتخب مردم گرمسار و آرادان در مجلس یازدهم

 

منبع: عصر ایران

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها