6/5/2020
جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند اجرا می‌شود
وزیر بهداشت:

فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند اجرا می‌شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند پس از 20 فروردین برای آغاز به کار برخی کسبه و بازگشایی برخی مراکز علمی و فرهنگی و مذهبی براساس ارزیابی خطر در آن بازه زمانی خبر داد.

اعتمادآنلاین| سعید نمکی روز چهارشنبه درباره اجرای طرح غربالگری و مقابله با کرونا و فاصله‌گذاری اجتماعی بیان کرد: امروز آمار ما در غربالگری کرونا از 67 میلیون نفر گذشته که 55 میلیون و 450 هزار نفر از طریق تماس تلفنی غربالگری شده و 11 میلیون و 570 هزار نفر نیز از طریق سامانه salamat.gov.ir ارزیابی شده‌اند. این رقم بسیار قابل توجه بوده و مورد توجه افکار عمومی و کسانی که اقدامات بهداشتی را بررسی می‌کنند در جهان قرار گرفته است. پایش در این سطح و با توجه به گستردگی سرزمین ما بی نظیر است. این نشان می‌دهد که مردم ما نظام سلامت را به عنوان مطمئن‌ترین نظام ارائه خدمت می‌شناسند.

 

وی ادامه داد: در این بین، تاکنون 430 هزار نفر ویزیت شده، 304 هزار نفر بدون مشکل بوده‌اند، 104 هزار نفر مراقبت در منزل را دریافت کرده و 2 هزار و 584 نفر درمان سرپایی دریافت کرده،  19 هزار و 247 نفر به بیمارستان‌ها ارجاع شده‌اند که 5 هزار و 988 نفر در بیمارستان بستری شده‌اند.  این عملکرد بسیار بزرگ و علمی توانست بار بزرگی را از دوش بیمارستان‌ها بردارد. کادر درمان که در این فشار اذیت شده بودند،  توانستند بار سنگین را مدیریت کنند و با اجرای این طرح، نفسی بکشند. البته باید از همه رسانه‌ها نیز تشکر ویژه کرد که با نظام سلامت همراهی می‌کنند.

 

وزیر بهداشت بیان کرد: به دنبال اجرای طرحی بعد از فاصله‌گذاری اجتماعی هستیم. نیروی انتظامی و وزارت کشور در اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی کمک ویژه‌ای کرده‌اند.  گام دوم طرح با عنوان فاصله‌گذاری هوشمند اجرا خواهد شد که این طرح برای باز گرداندن کسبه‌ای که کار آنها ارائه خدمات خاصی به مردم است و بازگشایی برخی مراکز علمی و فرهنگی و خدماتی و مذهبی با پروتکل‌هایی که کارشناسان اعلام خواهند کرد، انجام می‌شود تا کشور به شرایط عادی‌تری برگردد.

 

نمکی گفت: در حال حاضر وضعیت در همه استان‌ها به مراتب بهتر از قبل است، البته این به معنی مهار بیماری کووید 19 در کشور نیست، بلکه بیماری مدیریت شده است و در نتیجه نباید دچار توهم شویم. در حال حاضر در مرحله مدیریت بیماری قرار داریم و اگر بیماری کووید 19 مهار شود، اعلام می‌شود.

 

وی اظهار کرد: همچنین باید از مردم تشکر کرد که امسال سیزده به در را در خانه مانده‌اند. چاره دیگری نداریم به جز این‌که خلاف عرف و روابط قبلی خود عمل کنیم تا از این شرایط بیرون بیاییم. امسال مجبوریم متفاوت از قبل رفتار کنیم.

 

تاکنون 47 هزار و 593 نفر به طور قطعی در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و 3036 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و 15 هزار و 473 نفر نیز بهبود یافته‌اند.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها