12/2/2020
چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹
آمادگی پلیس برای جمع‌آوری معتادان متجاهر/ خواسته مردم به حق است

آمادگی پلیس برای جمع‌آوری معتادان متجاهر/ خواسته مردم به حق است

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از آمادگی پلیس برای جمع‌آوری معتادان متجاهر خبر داد.

اعتمادآنلاین| سردار محمدمسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا درخصوص نگرانی مردم از حضور معتادان متجاهر در معابر و خیابان‌ها اظهار داشت: این خواسته به حق مردم است که معتادان متجاهر سازماندهی و جمع‌آوری شوند تا اسیب های حضور  آنها چه از لحاظ فردی و چه از لحاظ آثاری که بر جامعه دارند، کاهش یابد.

 

وی تصریح کرد:‌هنگامی که بحث کرونا پیش آمد، با توجه به آنکه تجمع افرادی با شرایط معتادان متجاهر در یک نقطه می‌توانست مرگ و میر آنها را افزایش دهد، تعدادی از آنهایی که زمان نگهداری‌شان به پایان رسیده بود، حسب دستور قضایی آزاد شده و دستوراتی برای توقف جمع‌آوری نیز صادر شد؛ چرا که این افراد از لحاظ ایمنی بدنی در شرایط پایینی بوده و مشکلات فردی آنها می‌توانست باعث اپیدمی کرونا در محیط نگهداری آنها شود.

 

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به مخدوش شدن چهره شهر با حضور معتادان متجاهر اشاره و بیان داشت: مطالبه مردم برای جمع‌آوری معتادان متجاهر به حق است و این تقاضای مردم به واسطه پلیس در حال  پیگیری است؛ در این راستا مکاتباتی با ستاد کرونا، وزارت کشور، وزیر بهداشت، ستاد مبارزه با مواد مخدر و... انجام داده‌ایم تا تمهیدات لازم برای ادامه روند جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر شکل بگیرد.

 

سردار زاهدیان با تاکید بر این مطلب که باید همه دستگاه‌ها پای کار بیایند به پیش‌نویس پروتکل جدید و تشکیل کمیته درمان ستاد پرداخت وگفت: قرار است در جلسه‌ای که برگزار می‌شود این پیش‌نویس و پروتکل به تصویب برسد.

 

وی تصریح کرد: شرایط نگهداری این افراد با توجه به شیوع ویروس کرونا باید خاص باشد؛ تمهیدات لازم صورت گیرد و همه اینها جزو وظایف سازمان‌های مسؤول در امر بهداشت و درمان افراد آسیب دیده است؛ پلیس هم وظیفه جمع‌آوری این افراد را دارد و با توجه به شرایط این آمادگی را دارد که ظرف یک هفته این افراد را جمع‌آوری و به مراکز نگهداری منتقل کند.

 

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در مورد آسیب‌پذیری ماموران در مواجهه با معتادان متجاهر اعلام کرد:‌ مسلما آسیب‌پذیری ماموران ما افزایش پیدا خواهد کرد چرا که این افراد بهداشت را رعایت نمی‌کنند و در شرایط نامطلوبی به سر می‌برند؛ بنابراین باید پروتکل‌ها رعایت شود اما ما طبق وظیفه قانونی خود حسب دستور قضایی می‌توانیم به وظیفه خود عمل کرده و آنها را جمع‌آوری کنیم؛ البته الزامات لازم را برای ایمنی ماموران فراهم خواهیم کرد.

 

سردار زاهدیان در پاسخ به دیگر پرسش فارس درخصوص آخرین جزییات تهیه پیش‌نویس و شرایط خاص جمع‌آوری معتادان متجاهر اظهار داشت: آن چیزی که در آخرین جلسه بحث شد آن بود که یک قرنطینه 14روزه برای نگهداری و غربالگری افراد انجام شود و بعد از احراز این مطلب که فاقد فاکتور کرونا هستند به مراکز نگهداری ماده 16 منتقل شوند.

 

وی درخصوص تجمع افراد معتاد متجاهر در مناطق و معابری از شهر که به صورت پاتوق برای این دسته از افراد درامده است,گفت: این افراد هم اکنون در مناطقی که خاستگاه حضور آنها است، حضور دارند; البته پلیس هم عملیا‌ت‌های مقطعی برای برخورد با خرده فروشان مواد مخدر را در دستور کار دارد.

 

منبع: فارس

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها