6/6/2020
شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
ناتو آمار حملات طالبان افغانستان را منتشر نمی‌کند
اداره بازرسی عمومی ویژه آمریکا:

ناتو آمار حملات طالبان افغانستان را منتشر نمی‌کند

اداره بازرسی عمومی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگارSIGAR) اعلام کرد ناتو انتشار عمومی تعداد حملات طالبان در افغانستان را از زمان امضای توافق صلح میان ایالات متحده با این گروه متوقف کرده است.

اعتمادآنلاین| بر اساس آنچه در آخرین گزارش سه ماهه سیگار به کنگره در مورد افغانستان آمده، مدیریت عملیات ناتو در افغانستان موسوم به «تعلیمات، کمک، مشورت» گفته است که این آمار را منتشر نمی‌کند زیرا حملات طالبان اکنون «یکی از موضوعات اصلی بحث‌های بین‌سازمانی چاره‌جویانه در مذاکرات سیاسی جاری میان ایالات متحده و طالبان» را تشکیل می‌دهد.

 

ایالات متحده در 29 فوریه (10 اسفند 1398) یک توافق‌نامه یک هفته‌ای با طالبان امضا کرد تا در آن مدت ضمن کاهش خشونت‌ها، مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان آغاز شود.

 

بر اساس گزارش دولت آمریکا، «تعلیمات، کمک، مشورت» گفته است که از روز یکم تا 31 مارس «طالبان از حمله به نیروهای ائتلاف خودداری کردند»، اما حملات علیه نیروهای ملی افغانستان را «تا حد بالاتر از روال فصلی» خود افزایش دادند.

 

در این گزارش آمده است: «از زمان امضای توافق‌نامه مورد بحث، گروه تعلیمات، کمک، مشورت ناتو از ارائه عمومی تعداد حملات طالبان خودداری کرده است.»

 

به گزارش یورونیوز، گروه تعلیمات، کمک، مشورت ناتو در افغانستان حدود 8 هزار و 600 سرباز آمریکایی مستقر در این کشور و تعداد مشابهی از سربازان کشورهای ائتلاف را شامل می‌شود.

 

سرهنگ توماس کمپل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این زمینه گفت: «آمار این حملات فقط کاربرد رسمی دارد اما از لحظه‌ای که حملات دیگر موضوع اصلی مذاکرات مشورتی نباشد یا مذاکرات پایان یافته باشد، انتشار عمومی آن آزاد خواهد بود.»

 

کمپل با تأیید این که حملات طالبان در ماه مارس فراتر از آمار معمول فصلی بوده و میزان خشونت آنها علیه نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان «به گونه‌ای ناپذیرفتنی» افزایش داشته، گفت که ایالات متحده، ناتو و شرکای بین‌المللی آنها به این موضوع واقف بوده‌اند.

 

«تعلیمات، کمک، مشورت» کار ارائه آمار حملات به «سیگار» را به منظور کمک به سنجش وضعیت امنیتی در افغانستان از سپتامبر 2018 آغاز کرد. در دو سال گذشته، فرماندهی این گروه اطلاعات امنیتی دیگری را که تا پیش از آن در دسترس عموم بود، به حالت محرمانه در آورده است. این اطلاعات از جمله شامل ارزیابی تعداد ولسوالی‌های تحت کنترل طالبان و نیز آمار تلفات نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.

 

از سوی دیگر بر اساس گزارش اداره بازرسی ویژه دولت آمریکا آمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان از اول ژانویه تا 31 مارس سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با کاهش 32 درصدی، روند مثبتی را نشان می‌دهد. سال گذشته ششمین سال متوالی بود که تلفات غیرنظامیان در خشونت‌های افغانستان به بیش از 10 هزار نفر می‌رسید.

 

در این گزارش همچنین آمده است که کووید 19 سلامت مردم افغانستان و اقتصاد شکننده این کشور را تهدید می‌کند.

 

افغانستان از زیرساخت‌های مراقبت بهداشتی و خدمات درمانی ضعیفی در سراسر کشور برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت تنها در سه ماه نخست سال جاری میلادی بیش از 226 هزار مهاجر غیرمجاز افغان از ایران و بیش از هزار و 900 نفر از پاکستان به افغانستان سفر کرده‌اند و با توجه به شیوع کرونا در این دو کشور، خطر گسترش این بیماری در سرتاسر افغانستان بالاست.

 

منبع: ایسنا

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها