7/13/2020
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹
کشت خارج از برنامه ابلاغی عامل اصلی افت قیمت پیاز
مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای:

کشت خارج از برنامه ابلاغی عامل اصلی افت قیمت پیاز

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش تولید پیاز خارج از برنامه و عدم رعایت الگوی کشت بویژه در منطقه جنوب استان کرمان عامل اصلی افت قیمت پیاز است اما با این حال هیچگونه دفن محصول در کشور صورت نگرفته است.

اعتمادآنلاین| حسین اصغری درباره این ادعا که به دلیل افزایش تولید محصول پیاز برخی مناطق کشور دفن می شود افزود: دولت به منظور حمایت از بخش کشاورزی، هر ساله در مواقعی که با افزایش تولید محصول و کاهش قیمت به کمتر از نرخ خرید تضمینی محصولی روبرو می شود از طریق سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برای خرید ورود پیدا می کند.

 

وی اظهار داشت: در 10 سال گذشته به خصوص سالهای 89، 90 و 94 با توجه به مازاد تولید، خرید تضمینی انجام شده است.

 

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: امسال در منطقه جنوب استان کرمان برنامه کشت رعایت نشده و به طور تقریبی سطح زیرکشت آن منطقه دو برابر برنامه ابلاغی بوده که در نهایت موجب افت قیمت این محصول شده است.

 

وی با بیان اینکه میانگین قیمت تمام شده هر کیلوگرم پیاز برای تولیدکنندگان در کشور نزدیک 700 تومان است، گفت: اکنون حداقل قیمت هر کیلوگرم پیاز درشت سر مزرعه که متقاضی کمتری دارد با قیمتی بین  800 تا 900 تومان  خریداری می‌شود که حداقل 200 تومان برای تولیدکنندگان سود دارد.

 

اصغری افزود: در حالی که پیازهای سایز متوسط و کوچک با نرخی بالاتر از یک هزار و 500 تومان در مزارع خریداری می‌شود.

 

اصغری متوسط سطح زیرکشت سالیانه پیاز را حدود 55 هزار هکتار با تولید حدود دو میلیون و 500 هزار تن محصول برآورد کرد و اظهار داشت: در سال زراعی گذشته (98 - 97) دو میلیون و 700 هزارتن پیاز در کشور تولید شده است.

 

وی ادامه داد: برنامه تولید برای سال زراعی جاری ( 99- 98) دو میلیون و 600 هزارتن به استان‌ها ابلاغ شده است.

 

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اکنون استان‌های مهم تولیدکننده اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، جنوب کرمان، هرمزگان و زنجان است.

 

اصغری اظهار داشت: پیاز تولیدی منطقه جنوب کرمان سال گذشته 416 هزارتن بود که امسال به بیش از 550 هزارتن افزایش یافته است.

 

وی متوسط صادرات پنجساله محصول پیاز را  261 هزار و 400  تن به ارزش 83 میلیون دلار برشمرد و افزود: سال 97 صادرات پیاز نزدیک 342 هزار تن به ارزش 124.8 میلیون دلار، سال 98 حدود  395 هزار تن به ارزش 108 میلیون دلار بود که نشان می‌دهد جهش قابل توجهی در امر صادرات صورت گرفته است.

 

قیمت هر کیلوگرم پیاز زرد و شیری در دو هفته اخیر در میدان مرکزی میوه و تره بار، بین یک هزار و 500 تا سه هزار و 500 تومان است.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها