7/12/2020
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹
6 واگن هندوانه صادراتی ایران از ترکیه برگشت خورد
سخنگوی گمرک:

6 واگن هندوانه صادراتی ایران از ترکیه برگشت خورد

سخنگوی گمرک گفت: روز پنجشنبه اولین محموله از هندوانه صادراتی ایران که پیش از این به ترکیه صادر شده بود به دلیل حل نشدن مشکل افزایش ناگهانی تعرفه واردات در ترکیه مجبور به برگشت به کشور شد.

اعتمادآنلاین| سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت:با افزایش ناگهانی تعرفه واردات  هندوانه در ترکیه، بیش از هفت هزار تن هندوانه صادراتی ایران در این کشور بلاتکلیف ماند و قیمت تمام شده این محصول برای فروش در بازار ترکیه بیش از قیمت خرید شد.

 

وی افزود: تعرفه واردات هندوانه در ترکیه که تا پنجشنبه گذشته برای هر تن 100 دلار محاسبه می شد به ناگاه و بدون اطلاع قبلی به تجار  به 300 دلار رسید.

 

لطیفی تصریح کرد: با این اقدام ترکیه ، تعرفه واردات این کالا از قیمت یک کیلو هندوانه  فراتر رفت و صاحبان کالا را سردرگم کرد، تا جایی که نه امکان فروش داشتند و نه امکان مرجوع کردن کالا، بر همین اساس، صادرکنندگان هندوانه به ترکیه، مجبور به  مکاتبه با اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه شدند و این اتاق نیز به مسئولین تجارت نامه هایی ارسال کرد تا شاید مقامات ترکیه را قانع کنند تا این میزان هندوانه با تعرفه هفته گذشته محاسبه شود، ظاهرا با برگشت این 6 واگن، گشایشی برای حل این مشکل از سوی ترکیه اتفاق نیفتاده است.

 

وی در ادامه تاکید کرد: برای جهش تولید نیاز به جهش صادرات بیش از پیش احساس می شود، امیدواریم در این شرایط سخت که فقط مرز ریلی ما با ترکیه آن هم به صورت محدود فعال است، فرصت ها را از دست ندهیم و با دیپلماسی فعال منافع ملی را دنبال کنیم و مانع از آسیب رسیدن به صادرات شویم.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها