7/15/2020
چهارشنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹
تکلیف 1100 دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟

تکلیف 1100 دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟

با اتمام مهلت ترخیص خودروهای دپو شده، اگر زمان تمدید شود ولی وزارت صمت تصمیمی در رابطه با بازکردن ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش نگیرد، حدود 1100 دستگاه متروکه خواهد شد.

اعتمادآنلاین| از مجموع 12 هزار و 261 خورویی که در سال‌های اخیر در گمرک و بنادر توقیف و مجوز خروج نداشتند، 1100 دستگاه فاقد ثبت سفارش است که ظاهرا بخشی از آنها هنگامی وارد شده که در جریان تغییر ضوابط فنی واردات خودرو و تحولات ارزی، ‌ثبت سفارش ممنوع شده و دیگر امکان ترخیص برای این دست خودروها وجود نداشته است.

 

اما طی مرحله اول تعیین زمان برای ترخیص خودروهای دپو شده در مصوبه دی ماه 1397 که تا نیمه تیرماه سال گذشته طول کشید، اقدامی برای این دست خودروها نشد، تا اینکه بار دیگر با موافقت دولت در پایان بهمن ماه 1398 مهلت سه ماهه‌ای برای ترخیص 5108 دستگاه مانده در گمرک تعیین شد ولی در این مدت نیز 3719 دستگاه امکان خروج پیدا نکردند که 1100 دستگاه همین فاقد ثبت سفارش ها هستند.

 

این در حالی است که پیش‌تر ارونقی- معاون فنی گمرک ایران - گفته بود که «برای ترخیص خودروهای فاقد ثبت سفارش لازم است وزارت صمت نسبت به بازکردن ثبت سفارش اقدام کند»، اما آنچه گذشت نشان از این موضوع نداشت و مکاتبات صورت گرفته در وزارت صمت حاکی از آن بود که تفاهمی در این رابطه وجود ندارد و تاکید بر این است که در مصوبه دولت نیز اشاره‌ای به موضوع ثبت سفارش نشده است.

 

اکنون از 3719 دستگاهی که در گمرک باقی مانده، 2471 دستگاه برای ترخیص هیچ نیازی به تمدید زمان مصوبه ندارند ولی برای 1248 دستگاه دیگر باید با تمدید زمان از سوی دولت ترخیص شود که از بین آنها 1100 دستگاه فاقد ثبت سفارش هستند و به گفته معاون فنی گمرک در صورتی که وزارت صمت برای ثبت سفارش آنها کاری نکند، عملا ترخیصی صورت نخواهد گرفت.

 

در این شرایط با عدم ترخیص خودروهای فاقد ثبت سفارش، راه باقی مانده متروکه اعلام شدن آنها از سوی گمرک و تحویل به سازمان اموال تملیکی است که این سازمان نیز احتمالا آنها را به شرط صادرات در مزایده‌های عمومی مطرح و در صورت عدم فروش، صادرات خواهد کرد.

 

منبع: ایسنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها