7/2/2020
پنج شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۹
لیگ برتر فوتبال ایران لغو می‌شود؟
«اعتمادآنلاین» از سرنوشت لیگ نوزدهم گزارش می‌دهد:

لیگ برتر فوتبال ایران لغو می‌شود؟

سازمان لیگ برتر فوتبال ایران در سی‌امین روز از اردیبهشت‌ماه سال 1399، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که رقابت‌های لیگ برتر از تاریخ 29 خردادماه و با بازی عقب‌افتاده فولاد خوزستان و استقلال تهران برگزار می‌شود.

اعتمادآنلاین|لیگ برتر فوتبال ایران با آغاز بیماری کرونا در ایران به حالت تعلیق درآمد تا از شیوع بیشتر این بیماری در بین مردم جلوگیری شود. لغو رقابت‌های لیگ برتر باعث شد تا حواشی بسیاری پدید آید. برخی تیم‌ها اصرار بر لغو کامل لیگ برتر داشتند و تعداد اندکی از تیم‌های حاضر در لیگ برتر اعلام کردند منتظر تصمیم فدراسیون فوتبال درباره لیگ برتر می‌مانند.

 

 لیگ برتر فوتبال ایران

 

قهرمانی پرسپولیس و مخالفت باشگاه‌ها

 

همان زمانی که برخی از تیم‌های لیگ برتری خواستار لغو کامل رقابت‌های لیگ نوزدهم بودند، مدیران و بازیکنان پرسپولیس گفتند در صورت لغو کامل لیگ، فدراسیون فوتبال باید تیم پرسپولیس را به عنوان قهرمان معرفی کند و جام را به این تیم بدهد. بعد از معرفی پاری سن ژرمن به عنوان قهرمان فرانسه و کلوب بروژ به عنوان قهرمان لیگ بلژیک، اصرار باشگاه پرسپولیس به این کار هم بیشتر شد. آنها با استناد به اختلاف 10 امتیازی با تیم دوم جدول و همچنین قهرمانی در نیم‌فصل اول لیگ نوزدهم، از فدراسیون فوتبال خواستند که یا 9 هفته باقی‌مانده در لیگ برتر را برگزار کند یا این تیم را قهرمان لیگ بخواند. البته این استدلال پرسپولیسی‌ها، چندان به مذاق تیم‌های بالای جدول خوش نیامد و گفتند که فدراسیون اجازه ندارد پرسپولیس را به عنوان قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران انتخاب کند. این تیم‌ها اظهار کردند که 9 هفته به پایان بازی‌ها باقی مانده و در این هفته‌ها هر اتفاقی می‌تواند رخ بدهد و قهرمانی پرسپولیس مسجل نشده است. هرچند حرف تیم‌های بالانشین درست بود، اما یک ایراد اساسی داشت و آن هم این بود که تیم‌های مخالف با قهرمانی پرسپولیس هیچ برنامه‌ای برای لیگ نوزدهم ارائه ندادند؛ آنها فقط خواستار لغو کامل لیگ برتر بودند بدون اعلام قهرمان. البته بودند افرادی که از فدراسیون فوتبال ایران درخواست کردند که برای تعیین قهرمان لیگ، یک تورنمنت پنج‌جانبه برگزار کند تا قهرمان لیگ برتر مشخص شود. درخواستی عجیب که با مخالفت فدراسیون فوتبال مواجه شد. البته تیم‌هایی که چنین پیشنهادی را به فدراسیون فوتبال ارائه دادند باید اعلام کنند چرا به دلیل ویروس کرونا از فدراسیون می‌خواهند لیگ نوزدهم را تعطیل کند، اما مشکلی با برگزاری یک تورنمنت پنج‌جانبه در زمان شیوع کرونا ندارند؟

 

پرسپولیس

 

آغاز تمرینات لیگ برتر

 

درست در روزهایی که تیم‌های فوتبال ایران می‌کوشیدند تا حرف خودشان را به کرسی بنشانند و فدراسیون فوتبال ایران را تحت فشار قرار دهند، سازمان لیگ برتر فوتبال ایران در سی‌امین روز از اردیبهشت‌ماه سال 1399، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که رقابت‌های لیگ برتر از تاریخ 29 خردادماه و با بازی عقب‌افتاده فولاد خوزستان و استقلال تهران برگزار می‌شود. بازی‌های هفته بیست و دوم این رقابت‌ها هم از روز دوم تیرماه آغاز می‌شود.

 

شروع دوباره لیگ برتر

 

نامه تیم‌های خصوصی به وزیر ورزش

 

با آغاز تمرینات تیم‌های لیگ برتری، چهار باشگاه تراکتور، ماشین‌سازی، نساجی و شهر خودرو، نامه‌ای 6بندی را که خطاب به وزیر ورزش نوشته بودند منتشر کردند. این چهار تیم در پایان این نامه خطاب به وزیر ورزش نوشتند: «در صورت برگزاری مسابقات با شرایط فعلی و عدم توجه به نظرات کارشناسی خانواده فوتبال اعلام می‌دارد که به جهت حفظ سلامت بازیکنان، مربیان، کادر تیم‌های باشگاهی، خانواده آنان و به تبع آن سلامت جامعه، از قبول دستورات خارج از چارچوب، غیرکارشناسی و غیرقانونی اتخاذشده از سوی وزارت مربوطه و فدراسیون فوتبال معذور بوده و از حضور در ادامه مسابقات تا زمان مهیا شدن کلیه شرایط انصراف خواهیم داد.»

 

محمدرضا زنوزی

 

تست کرونای بازیکنان فوتبال

 

هرچند سازمان لیگ فوتبال ایران سعی دارد رقابت‌های لیگ برتر را در تاریخ مقرر برگزار کند، اما تایید تست کرونای بازیکنان برخی از تیم‌ها شرایط را پیچیده کرده است. طبق اعلام ستاد مبارزه با ویروس کرونا، تیم‌هایی که بیشتر از پنج بازیکن‌شان مبتلا به ویروس کرونا باشند از جدول رقابت‌ها کنار گذاشته می‌شوند. همین موضوع باعث شد برخی از تیم‌ها تعداد دقیق بازیکنانی را که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند اعلام نکنند. از طرفی هم برخی از تیم‌ها پیشنهاد کرده‌اند فدراسیون فوتبال، پرسپولیس را قهرمان لیگ نوزدهم اعلام و لیگ برتر را به صورت کامل لغو کند.

 

سازمان لیگ برتر

 

حالا سوالی که پیش می‌آید این است که آیا لیگ برتر فوتبال ایران برگزار می‌شود یا فدراسیون فوتبال تصمیمی دیگر می‌گیرد و پایان لیگ برتر را اعلام می‌کند.

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها