8/4/2020
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
گرانفروشی تخم مرغ ادامه دارد

گرانفروشی تخم مرغ ادامه دارد

در حالی قیمت هر شانه تخم مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار 20 هزار تومان قیمت گذاری شده که خبری از عرضه با این قیمت در واحد‌های صنفی شهر نیست.

اعتمادآنلاین|  در حالی که قیمت هر شانه تخم مرغ تا چند هفته پیش در سطح شهر حدود 16 تا 17 هزار تومان عرضه می‌شد به ناگاه برخلاف رویه هرساله که با شروع گرما قیمت این کالا با کاهش مواجه می‌شد به شکل عجیبی افزایش پیدا کرد و تا 30 هزار تومان رسید.

 

در حالی که نرخ مصوب این کالا بسیار پایین‌تر از قیمت عرضه شده در سطح شهر بود.

 

دلایل مختلفی برای افزایش قیمت تخم مرغ از سوی تولیدکنندگان ذکر شد از افزایش صادرات تا گرانی نهاده‌های دامی که موجب آشفتگی قیمت شد.

 

رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخمگذار کشور در این باره گفت: معیار ما قیمت درب مرغداری است و در اتفاقاتی که در بازار می‌افتد ما دخیل نیستیم، ما فقط در قیمت تخم مرغ‌هایی که در سازمان میادین عرضه می‌شود را تضمین کرده ایم.

 

وی درباره دلایل افزایش قیمت افزود: حدود 40 درصد کنجاله سویا را تولیدکنندگان با ارز آزاد تامین می‌کنند که هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد که در هزینه‌ها از سوی مسئولان دیده نشده است.

 

ترکاشوند خاطرنشان کرد: عامل اصلی افزایش قیمت تخم مرغ طی هفته‌های اخیر، تقاضای زیاد صادرات بوده است که یک اتفاق مثبت بود.

 

با افزایش قیمت غیر منطقی تخم مرغ ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت وارد عمل شد و طی جلساتی که برگزار کرد بر اساس افزایش هزینه‌هایی از جمله حقوق ودستمزد، حمل ونقل و خوراک، سقف قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری را حداکثر 9500 تومان و قیمت مصرف کننده هر شانه تخم مرغ 30 عددی را حدود 20 هزار تومان تعیین کرد.

 

ستاد تنظیم بازار در مصوبه خود تاکید کرد؛ مصرف کنندگان در صورت مشاهده تخلفات احتمالی اعم از عدم درج قیمت، گرانفروشی می‌توانند مراتب را به صورت حضوری و یا تلفنی به سازمان حمایت و سازمان صنعت معدن و تجارت استان‌ها و تلفن 124 گزارش تا مراتب مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

 

اما علی رغم تاکید از سوی ستاد تنظیم بازار برای عدم گرانفروشی و قرار گرفتن تخم مرغ در لیست کالا‌های اولویت دار برای بازرسی، اما رصد بازار حاکی از تخلف واحد‌های صنفی در این باره است.

 

مشاهدات از واحد‌های صنفی سطح شهر نشان می‌دهد هر واحد صنفی به صورت دلخواه هر شانه تخم مرغ را قیمت گذاری می‌کند.

 

بر این اساس قیمت هر شانه تخم مرغ در واحد‌های صنفی با قیمت‌های 25 هزار تومان، 27 هزار تومان و 30 هزار تومان عرضه می‌شود و ضعف نظارت مشهود است و مصرف کنندگان تاوان ضعف متولیان امر را‌ی پردازند.

 

منبع: میزان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها