2/25/2021
پنج شنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
ویروس کرونا| دولت در شکستن قرنطینه عجله کرد
فرزانه‌ ترکان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با «اعتماد‌آنلاین»:

ویروس کرونا| دولت در شکستن قرنطینه عجله کرد

فرزانه ترکان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت: با وجود مشکلاتی که در مقابل بخش‌های اقتصادی کشور قد علم کرده، دولت قطعاً باید مشاغلِ در معرض کرونا را تعطیل کند و به مراکز پرتردد اجازه فعالیت ندهد.

اعتمادآنلاین| ویروس کرونا دوباره شدت گرفته و به همین دلیل احتمال ابتلا به این ویروس بیشتر از ماه‌های گذشته است. این در حالی است که از اواسط خردادماه جوی در جامعه حاکم شد که گویی خطر ویروس کرونا به کمترین حالت خود رسیده است و به تبع آن مراقبت‌ها کمتر شد. همین کمتر شدن مراقبت‌ها حالا جامعه را با ویروس کرونا روبه‌رو کرده که خطرش بیشتر از قبل شده است.

 

فرزانه‌ ترکان در گفت‌وگو با اعتماد‌آنلاین در این‌ باره اظهار داشت: کرونا باز هم اوج گرفته است بنابراین خطری جدی مردم را تهدید می‌کند. این در حالی است که 2 ماه پیش شرایط بهتر شده بود، اما یکسری کوتاهی‌ و اهمال‌ها موجب شد شیوع ویروس کرونا به روزهای اوج برگردد و بالطبع نگرانی را در جامعه به اوج برساند.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت:‌ در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا برنامه‌ریزی قابل قبولی انجام گرفت و با اعمال سیاست‌های قرنطینه و ایجاد محدودیت‌هایی از قبیل سفر نرفتن، برداشتن طرح ترافیک و... فضا کمی تلطیف شد و مردم نسبتاً به آرامش خیال رسیدند. اما متاسفانه در هفته‌های پایانی فصل بهار به ‌یکباره تصمیم گرفته شد که بسیاری از محدودیت‌ها برداشته شود.

 

ترکان که یکی از پزشکان بیمارستان میلاد است و این روزها در بخش بیماران کرونایی فعالیت می‌کند، در ادامه تصریح کرد: این تصمیم‌ در شرایطی گرفته شد که از دیدگاه ما که در جامعه پزشکی هستیم و وظیفه درمان بیماران کرونایی را بر عهده داریم،‌ دولت در کاهش محدودیت‌ها عجله کرد؛ یعنی وقتی دولت به برخی از اماکن عمومی مجوز از سرگیری فعالیت داد، به طور کاملاً پیش‌بینی‌شده‌ای ترس مردم از کرونا ریخت و به این ذهنیت رسیدند که همه چیز تمام شده است. در حالی که اگر طرح ترافیک به حالت عادی برنمی‌گشت و مراکز تفریحی‌ای چون سینماها و پارک‌ها، که بازگشایی‌شان ضرورتی نداشت، شروع به کار نمی‌کردند، قطعاً اکنون شاهد چنین آمار ترسناکی نبودیم.

 

او توضیح داد:‌ نکته مهم و ناراحت‌کننده هم این است که وقتی رسانه‌ها شروع به پخش برنامه‌ها و کلیپ‌هایی کردند که نشان از مهار کرونا داشت، به خودی خود این تلقی غلط در افکار مردم به وجود آمد که بیماری مهار شده است. این روش غلط در شرایطی پیش گرفته شد که اتفاقاً رسانه‌ها در مبارزه و مقابله با مشکلات و هرگونه ناهنجاری‌ها، همیشه باید یک قدم جلوتر از مردم باشند و نقش هماهنگ‌کننده‌ای ایفا کنند.

 

ترکان افزود: متاسفانه مجموعه‌ای از تصمیم‌های غلط و شیوه‌های نادرست مدیریتی باعث شده به وضعیتی برسیم که همه تخت‌‌های بیمارستان به بیماران کرونایی داده شود؛ تا آنجا که مراکز درمانی تمام عمل‌های غیرضروری را کنسل کرده‌اند و حتی‌المقدور بیماران عادی را بستری نمی‌کنند تا بلکه شرایط برای درمان آنهایی که به کرونا مبتلا شده‌اند، فراهم باشد.

 

او ادامه داد: با وجود مشکلاتی که در مقابل بخش‌های اقتصادی کشور قد علم کرده، دولت قطعاً باید مشاغلِ در معرض کرونا را تعطیل کند و به مراکز پرتردد اجازه فعالیت ندهد. همچنین باید این امکان مهیا شود که وسایل حمل و نقل عمومی جمعیت کمتری را سوار کنند، چون از جمله جاهایی که محل انتقال گسترده ویروس محسوب می‌شوند مترو و اتوبوس‌ها هستند که مردم به طور فشرده‌ای از طریق آنها از جایی به جای دیگری می‌روند.

 

این فعال سیاسی توضیح داد: ویروس کرونا تغییر هویت داده است و بیشتر به سیستم گوارشی حمله می‌کند که همین، کار را برای درمان دشوارتر از قبل می‌کند. همچنین باید گفت دیگر این‌طور نیست که کرونا بیشتر از همه سالمندان را تهدید کند و در پیک‌ جدید، شاهد هستیم که همه رده‌های سنی در معرض مستقیم کرونا و ابتلا به این ویروس هستند.

 

فرزانه ترکان در پایان گفت: دولت باید از سیاست‌های یک ‌ماه اخیر عقب‌گرد کند تا ان‌شاءالله شرایط بهتر شود.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها