8/5/2020
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
تحویل پرونده عمرالبشیر به دادگاه بین المللی

تحویل پرونده عمرالبشیر به دادگاه بین المللی

دادستان کل سودان تاکید کرد،عمر البشیر با پرونده‌های مختلفی در دادگاه روبرو بوده که اولین مورد آن، کودتای ژوئن 1989 است و روند تحقیقات در این خصوص ادامه دارد.

اعتمادآنلاین| تاج السر علی الحبر، دادستان کل سودان در گفتگو با شبکه "اسکای نیوز" عربی اظهار داشت، ماموریت دادستانی کل، انجام تحقیقات لازم درباره پرونده‌های عمر البشیر، رئیس جمهور برکنار شده سودان و سپس تحویل پرونده‌ها به دادگاه کیفری بین‌المللی است.

 

وی ادامه داد: ما تحقیقات مربوط به پرونده کودتای ژوئن را به پایان رساندیم و به دادگاه ارجاع کردیم. اکنون در انتظار تعیین موعد برگزاری جلسه هستیم و انتظار داریم این اتفاق در آینده‌ای نه چندان دور رخ دهد.

 

دادستان کل سودان در رابطه با تحویل البشیر به دیوان کیفری بین المللی افزود: این موضوع بر اساس مذاکره میان دادستان کل در دیوان کیفری و مقامات سودان است. وی تاکید کرد، مهمترین چیز این است که معافیت از کیفر در نهایت امری مردود است زیرا مجازات یک تعهد قانونی است.

 

عمر البشیر در معرض دو حکم بازداشت بین المللی است که در سال‌های 2009 و 2010 توسط دیوان کیفری بین المللی به اتهام نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی که طی سال‌های 2003 تا 2008 در منطقه دارفور مرتکب شده صادر شد.

 

عمر البشیر در سال گذشته میلادی بعد از یک کودتای نظامی از قدرت کنار زده شد. او با پرونده‌های فساد متعددی روبه به رو است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها