5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
کرونا باعث گرسنگی بیش از 132 میلیون نفر می شود

کرونا باعث گرسنگی بیش از 132 میلیون نفر می شود

سازمان ملل هشدار داد که شیوع کرونا ممکن است باعث گرسنگی بیش از 132 میلیون نفر در جهان تا پایان سال 2020 شود.

اعتمادآنلاین| به گزارش تارنمای سازمان ملل، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در گزارشی هشدار داد که شیوع کرونا می‌تواند موجب افزایش شمار افراد گرسنه در جهان شود.

 

در این گزارش آمده است: همزمان با اینکه در پیشرفت‌ها در مقابله با چالش گرسنگی در جهان تاخیر ایجاد شده، شیوع کرونا در حال تشدید آسیب‌پذیری‌ها و ناتوانی سیستم غذایی جهان می‌شود.

 

یونیسف همچنین عنوان داشت: در حالیکه هنوز برای ارزیابی تاثیرات کامل محدودیت‌های اجتماعی و دیگر تدابیر مهارکننده زود است اما احتمال می رود بیش از 132 میلیون نفر به دلیل شیوع کرونا در سال 2020 با چالش گرسنگی روبرو شوند.

 

بخشی از این گزارش براساس اطلاعات گزارش جدید "وضعیت امنیت غذایی و تغذیه جهان" که توسط آژانس‌های سازمان ملل از جمله سازمان جهانی بهداشت منتشر شد، بوده است.

 

در این گزارش به این مساله نیز اشاره شد که بهبودی شرایط اقتصادی جهان که در سال 2021 پیش‌بینی شده، می‌تواند شمار افرادی را که با سوءتغذیه روبرو هستند، کاهش دهد اما میزان و شمار افراد در این زمینه مشخص نیست.

 

سازمان ملل اعلام کرد که میزان گرسنگی در جهان تا پیش از سال 2014 سالها روند نزولی داشت اما از همان سال به بعد افزایش داشته است.

 

بیشترین شمار گرسنگی‌ها میان افراد در آسیا گزارش شده است.

 

"آنتونیو گوترش" دبیر کل سازمان ملل پیشتر درباره بحران غذایی در جهان و تشدید آن در نتیجه شیوع کرونا هشدار داده بود. وی با تاکید براینکه نظام غذایی جهان شکست خورده و همه‌گیری کووید-19 در حال بدتر کردن آن است، خواستار اقدام فوری برای جلوگیری از یک وضعیت فوق‌العاده در ارتباط با غذا در جهان شد که ممکن است بر زندگی میلیون‌ها انسان اثر بگذارد.

 

سازمان فائو نیز در ماه‌های نخست پیدایش ویروس کرونا درباره نمودار شدن خطربحران غذا در جهان هشدار داد و جلوگیری از این بحران را به اقدامات سریع برای حفاظت از آسیب پذیرترین اقشار جامعه، حفظ  زنجیره تامین مواد غذایی و کاهش تاثیرات این بیماری همه گیر بر سیستم غذایی مشروط کرده است.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها