بی‌اخلاق‌ها نباید در نظام اسلامی مسئولیت داشته باشند | اعتمادآنلاین
9/24/2020
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹
بی‌اخلاق‌ها نباید در نظام اسلامی مسئولیت داشته باشند
سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، در گفت‌وگو با «اعتماد‌آنلاین»:

بی‌اخلاق‌ها نباید در نظام اسلامی مسئولیت داشته باشند

سید رضا اکرمی گفت: نظامی که بر اساس اصول اسلامی تشکیل شده و اداره می‌شود، باید عاری از بی‌اخلاقی‌هایی چون توهین، تهمت و افترا باشد.

اعتمادآنلاین| سعید شمس- توصیه مقام‌ معظم رهبری به نمایندگان مجلس مبنی بر اجتناب از تهمت و توهین و البته فضای چالشی نشان از آن دارد که اعضای دستگاه‌های نظام برای اداره بهتر امور باید از فضای چالشی بپرهیزند و فقط در مسیر کاهش مشکلات فعالیت کنند.

 

سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، در گفت‌وگو با اعتماد‌آنلاین در این ‌باره اظهار داشت: قرآن مجید دعوت را از همان آغاز با خواندن،‌ نوشتن، علم، شخصیت انسان و خداپرستی شروع کرد. قرآن همچنین بر لزوم دعوت‌ مردم با موعظه، نصیحت و مجادله نیکو اصرار دارد؛ یعنی در هیچ جای قرآن نمی‌توان نشانه‌ای از تهمت، توهین و نفرت و... مشاهده کرد؛ به شدت با این بدرفتاری‌ها برخورد کرده و مسلمانان را از ارتکاب به این اعمال ناشیاست بر حذر می‌دارد.

 

این چهره حوزوی در ادامه گفت: وقتی امیرالمومنین‌ (ع) در جنگ صفین از بدگویی کوفی‌ها به شامی‌ها مطلع شد به آنها گفت به جای بدگویی و توهین کردن‌ سعی کنید با دعوت کاری کنید به اشتباه‌شان پی ببرند و مسیر صحیح را بشناسند. بنابراین اسلام در هر موضوع و مطلبی بر درست‌رفتاری و رفتار منطقی تاکید کرده است تا از این طریق جامعه از بداخلاقی‌ها دور و به سمت رفتار نیک هدایت شود.

 

او توضیح داد: دقیقاً به همین دلیل می‌توان به تمام دست‌اندرکاران، چه آنهایی که ردای نمایندگی مردم در مجلس را بر تن دارند و چه آنهایی که دولتمرد هستند چنین توصیه کرد که به هیچ وجه به خود اجازه تخریب غیر را ندهند. در واقع نظامی که بر اساس اصول اسلامی تشکیل شده و اداره می‌شود باید عاری از بی‌اخلاقی‌هایی چون توهین، تهمت و افترا باشد؛ یعنی بی‌اخلاق‌هایی که از چارچوب اخلاق اسلامی تخطی کنند اصلاً نباید در نظام اسلامی مسئولیت داشته باشند.

 

سیدرضا اکرمی در پایان صحبت‌هایش گفت: مردم این روزها به دلیل شیوع کرونا خیلی بیشتر از قبل گرفتار شده‌اند؛ هم معیشت‌شان مشکل دارد و هم به طور جدی نگران سلامت خود و اعضای خانواده‌شان هستند، پس کمترین توقعی که از مسئولان دارند این است که به جای تهمت زدن به یکدیگر، همه انرژی‌شان را به کار گیرند تا ان‌شاءالله مشکلات کم شود.

 

چکیده گفت‌وگو با سیدرضا اکرمی

 

-قرآن به شدت با بی‌اخلاقی برخورد کرده است

 

-مردم به دلیل شیوع کرونا خیلی بیشتر از قبل گرفتار شده‌اند

 

-دست‌اندرکاران به خود اجازه تخریب غیر را ندهند

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها