افزایش دو برابری قاچاق سیگار | اعتمادآنلاین
9/24/2020
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹
افزایش دو برابری قاچاق سیگار

افزایش دو برابری قاچاق سیگار

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید سیگار در دو ماهه اول امسال 27.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و در پی آن برآورد قاچاق سیگار تقریبا دو برابر شده است.

اعتمادآنلاین| بر اساس این آمار در دو ماهه اول امسال شش میلیارد و 70 میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید هشت میلیارد و 420 میلیون نخ در دو ماهه اول سال گذشته 27.9 درصد کاهش داشته است.

 

در پی این کاهش تولید و با توجه به اینکه میزان مصرف در دو ماه 10 میلیارد و 830 میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم تقریبا دو برابر شده، به‌طوری که برآورد قاچاق سیگار با 97.51 درصد افزایش، از دو میلیارد و 410 میلیون نخ سیگار در دو ماهه اول سال قبل به چهار میلیارد و 760 میلیون نخ سیگار در مدت مشابه امسال رسیده است.

 

در میانه تیر ماه رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این صنعت طی سه ماه گذشته خبر داد و گفت که این مسئله باعث شده تولید هشت واحد از 15 واحد تولید محصولات دخانی متوقف شود. او همچنین هشدار داده بود که ادامه این وضعیت و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه بعد می‌تواند همه واحدهای تولیدی را به تعطیلی بکشاند.

 

البته در حاشیه آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نیز به این مسئله اشاره شده و تحریم‌ها، عدم تأمین به موقع مواد اولیه و مشکالت تخصیص ارز از جمله دلایل کاهش تولید سیگار عنوان شده که البته شیوع بیماری کوید 19 هم مزید بر علت شده است.

 

بر اساس اعلام انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی 70 درصد صنعت دخانیات از طریق واردات تامین می‌شود که عمده آن مربوط به توتون است. همچنین این صنعت 50 هزار نفر اشتغال مستقیم، 100 تا 150 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم در بخش توزیع، کشاورزی و حمل و نقل دارد و نیاز سالانه آن برای واردات 300 میلیون یورو است. از طرف دیگر این صنعت سالانه 4000 میلیارد تومان درآمد مالیاتی دارد که در صورت محقق نشدن آن این مبلغ به کسری بودجه اضافه می‌شود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها