3/7/2021
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
قیمت برنج وارداتی 108 درصد افزایش یافت

قیمت برنج وارداتی 108 درصد افزایش یافت

روند صعودی قیمت برنج وارداتی در مرداد امسال نیز ادامه داشته و تا بیش از 100 درصد نسبت به پارسال گران تر شده است، افزایش قیمت این محصول عمدتا تحت تاثیر حذف ارز 4200 تومانی و همچنین دپوی آن در گمرک به دلیل مشکلات ارزی قرار دارد.

اعتمادآنلاین|  تازه ترین آمار از تغییر قیمت برنج های وارداتی و البته برنج های ایرانی نشان می دهد که در مرداد ماه سال جاری هر کیلو برنج خارجی به طور متوسط بیش از 18 هزار تومان فروش رفته است که این رقم در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته که حدود 8600 تومان بوده تا 108 درصد افزایش قیمت دارد. 

 

برنج وارداتی در فاصله تیر تا مرداد ماه نیز نسبت به قیمت 16 هزار و 400 تومانی بیش از 10 درصد گران شده است.

 

وضعیت برنج ایرانی این گونه است که قیمت این کالا در مرداد ماه هر کیلو به طور متوسط حدود 27 هزار تومان بوده که در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته که هر کیلوگرم 23 هزار و 100 تومان فروش رفته 17 درصد افزایش قیمت دارد. این محصول نسبت به تیر امسال نیز حدود دو درصد گران شده است. 

 

افزایش قیمت برنج خارجی در حالی اتفاق می افتد که در اردیبهشت ماه امسال واردات این محصول با ارز 4200 تومانی ممنوع و با ارز نیمایی که حدود 20 هزار تومان قیمت دارد وارد می شود که این موضوع در افزایش قیمت برنج در بازار تاثیر گذاشته است. 

 

اما مورد دیگر در رابطه با برنج های وارداتی به تامین ارز و ترخیص آنها بر می گردد. این در حالی است  که از اول شهریور ماه واردات برنج به طور فصلی ممنوع شد و از این لحاظ حجمی از برنج های وارداتی در گمرک باقی ماند. 

 

پیش از این مسئولان گمرک اعلام کرده بودند که از ابتدا تا اواخر مرداد ماه سال گذشته حدود 800 هزار تن برنج وارد و ترخیص شد که واردات این کالا برای مدت مشابه سال جاری حدود  20 درصد کاهش داشت؛ به طوری که تا اواخر مرداد ماه 400 هزار تن ترخیص و 300 هزار تن دیگر در گمرک باقیمانده بود که با اجرا شدن ممنوعیت فصلی واردات برنج دیگر امکان ترخیص نداشت. 

 

با این وجود بعد از اعمال ممنوعیت طی تصمیمی که با توافق دستگاه های ذیربط از جمله گمرک و وزارت صمت اتحاذ شد قرار بر این شد تا شرایط جدیدی برای ترخیص محموله های برنج در زمان ممنوعیت نیز اعمال شود تا امکان ترخیص وجود داشته باشد. 

 

با این حال آخرین گزارشی که ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - اعلام کرد نشان می دهد که حدود 497 هزار تن برنج وارداتی از ابتدای سال جاری تاکنون ترخیص شده و گمرک برنج هایی که در صف تامین ارز قرار دارند را نیز به صورت درصدی خارجی می کند. اما همچنان بیش از 200 هزار تن برنج وارداتی دپو شده هنوز در گمرک وجود دارد و ترخیص نشده که برای ترخیص نیاز به صدور و ارائه اعلامیه ارز از سوی صاحب کالا و بانک است که وقتی این تامین ارز انجام نشده و به گمرک ارائه نشود امکان ترخیص نخواهد داشت.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها