1/23/2021
شنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
معضل بوی نامطبوع فرودگاه امام چه زمانی برطرف می‌شود؟

معضل بوی نامطبوع فرودگاه امام چه زمانی برطرف می‌شود؟

استاندار تهران با اشاره به اینکه شهرداری تهران مکلف شده جانمایی برای محل جدید آراد کوه انجام دهد افزود: برای حل مشکل بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام (ره) بصورت ریشه ای تلاش خواهیم کرد.

اعتمادآنلاین| انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه جلسه بررسی بوی نامطبوع تهران در جمع خبرنگاران گفت: کانون های بوی نامطبوع در سه بخش آرادکوه ،فاضلاب های خانگی و فاضلاب های صنعتی دامداری های مجتمع دام گستر و دامداری های خصوصی شناسایی شدند و آن بخشی که منجر به بوی نامطبوع که مربوط به فاضلاب خانگی است با تخصیص اعتبارات از سوی سازمان مدیریت رفع خواهد شد.

 

وی افزود: با بررسی های صورت گرفته مشخص شد که در مسیر فرودگاه امام بوی مستمری استشمام می شود  که ناشی از وجود فاضلاب های خانگی در رودخانه های این مسیر  مشخصا در محدوده پل فشافویه است. در این بخش مقرر شد تا شرکت آبفا 120 میلیارد تومان  از منابع داخلی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز 120 میلیارد تومان برای اتمام تصفیه خانه های شهر ستان های اسلامشهر و بهارستان تخصیص دهند و نهایتا تا خرداد 1400 به بهره برداری می رسد.

 

وی ادامه داد: بالغ بر 13 کیلومتر از مسیر رودخانه های موجود در  مسیرهای منتهی به فرودگاه امام نیاز به لایروبی دارند و  رودخانه شور، کرج و شادچای در این مسیر با اعتباری بالغ بر 8 میلیارد تومان لایروبی می شوند. متاسفانه براثر ورود بیش از حد آلاینده های صنعتی و دامی به این رودخانه ها این رودخانه ها نیاز به لایروبی دارند.

 

وی تاکید کرد: در آراد کوه روزانه بالغ بر 8هزارتن ورودی  زباله داریم این در حالی است که تنها 3500 تن از این میزان دفع می شود و الباقی آن  و عمدتا تر و  فساد پذیر است و 500 مترمکعب  هم بصورت روزانه  شیرابه  تولید می کنند  و  آلایندگی آن چندین برابر فاضلاب های خانگی و صنعتی  است، رها باقی می مانند  و لذا باید برای جانمایی اصولی مرکز آراد کوه تدبیر شود.

 

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه شهرداری تهران از ابتدا بیشتر بر روی اصلاح فرآیندهای مدیریت پسماند در آراد کوه متمرکز شده است، افزود: این در حالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان محیط زیست فعالیت آراد کوه در مکان فعلی نه علمی است و نه منطقی ؛لذا شهرداری تهران مکلف شد که جانمایی برای آراد کوه صورت دهد تا مشکل بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام  بصورت ریشه ای حل شود، اما خیلی از این موضوع استقبال نکردند.

 

وی ادامه داد: مهم ترین کانون بوی نامطبوع  در بخش فاضلاب های صنعتی فاضلاب  مجتمع های دام گستر مشتمل بر 246واحد دامداری است که در سالیان گذشته از شهر تهران بیرون برده شده و در  مسیر فرودگاه مستقر شدند و مقرر شد بانک کشاورزی از طریق پرداخت تسهیلات کم بهره به این واحدها برای نوسازی و استفاده از سامانه بیوگاز در این مجتمع ها اقدام کند. صورتجلسه ای که در جلسات قبل در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تنظیم شده و سهم دستگاه ها مشخص شده است باید ملاک عمل دستگاه ها  باشد.


محسنی بندپی تاکید کرد: ساماندهی فاضلاب های 246  واحد مجتمع های دامداری با مساعدت بانک کشاورزی از طریق پرداخت تسهیلات کم بهره به این واحدها صورت می گیرد. وزارت جهادکشاورزی ،وزارت  نیرو و شهرداری تهران متولیان اصلی  رفع بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه  هستند و سهم این دستگاه ها در نامه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مشخص شده است.


وی تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان تهران به نمایندگی از وزارت متبوع  مسئول ساماندهی فاضلاب مجتمع دام گستر از طریق پرداخت تسهیلات کم بهره به این مجتمع ها است ،لایروبی رودهای شور،کرج و  شادچای و همچنین اتمام کار  تصفیه خانه خانگی در شهرستان های اسلامشهر و بهارستان  که به نوعی بر اثر ورود فاضلاب های صنعتی  خانگی متعفن شده اند به شرکت های آب منطقه ای و آبفا ی استان به نمایندگی از  وزارت نیرو سپرده شده و مشخصا شهرداری تهران مسئول برخی اقدامات کوتاه مدت در مجتمع  آرادکوه  و جا به جایی این مجتمع به مکان دیگر است. ساماندهی آراد کوه برای ما از اولویت خاصی برخوردار  است و بپذیریم که فعالیت این مرکز در مکان فعلی با روش های قدیمی مدیریت پسماند  دیگر توجیهی ندارد و باید جانمایی دقیق و کارشناسی در این خصوص صورت گیرد.

 

بندپی ادامه داد: دولت برای بهبود روش ها و  فرآیندها  در آراد کوه 15 میلیارد اعتبار تخصیص داده و رفع بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام مورد تاکید جدی رئیس جمهور است. روند اقدامات دستگاه های مربوطه(شرکت های  آب منطقه ای و آبفا،سازمان جهاد کشاورزی استان و شهرداری تهران ) باید  تا قبل از تشکیل  شورای عالی محیط زیست که  در مهرماه سالجاری به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود به گونه ای باشد که بتوانیم   گزارشی مبتنی بر اقدام و عمل دستگاه ها  در خصوص رفع بوی نامطبوع به رئیس جمهور ارائه شود.

 

وی تاکید کرد: با اتخاذ برخی تمهیدات در مجتمع های دام گستر و مجتمع آراد کوه استشمام بوی نامطبوع در شهر تهران  امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بسیار کمتر بود. تعداد 17 دامداری مجزا از مجتمع  دام گستر در مسیر فرودگاه مستقر هستند که در وهله اول از سوی محیط زیست استان اخطار کتبی دریافت کرده اند و وهله دوم علیه آنها اعلام جرم کرده و بعد از این موضوع  این مراکز کار سالم سازی فاضلاب های خود را آغاز کرده اند و تاکنون عملکرد رضایت بخشی داشته اند.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها