10/20/2020
سه شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹
دولت فدرال عراق از کردستان خواست تا تولید نفت را کاهش دهد

دولت فدرال عراق از کردستان خواست تا تولید نفت را کاهش دهد

دولت فدرال عراق در چارچوب عمل به تعهداتش تحت توافق کاهش تولید اوپک پلاس، از دولت منطقه ای کردستان درخواست کرد تولید نفت خود را به میزان 120 هزار بشکه در روز کاهش دهد.

اعتمادآنلاین|  دولت فدرال سرگرم مذاکره سناریوهای متعدد برای کاهش تولید نفت با دولت منطقه ای کردستان است زیرا این منطقه نیمه خودمختار سهم قابل توجهی در مجموع تولید نفت عراق دارد  و باید در کاهش تولید جبرانی این کشور برای جبران مازاد سهمیه تولیدی که تحت توافق کاهش تولید اوپک پلاس داشته است، مشارکت کند.

 

عراق دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است و بر همین اساس، یکی از بزرگترین سهمها را در کاهش تولید گروه اوپک پلاس تحت توافق تصویب شده در آوریل داشته است. با این همه این کشور همان طور که انتظار می رفت، نتوانست به سهمیه کاهش تولید خود به طور کامل عمل کند و باعث شد عربستان سعودی بغداد را تهدید کند در صورت ادامه مازاد تولید با اقدام تنبیهی مواجه خواهد شد.

 

در نتیجه فشارهای ریاض، عراق و سایر اعضایی که عملکرد ضعیفی داشتند شامل نیجریه موافقت کردند مازاد تولیدی که در ماههای مه و ژوئن داشتند را در ماههای بعد جبران کنند.

 

گروه اوپک پلاس از اول ماه مه کاهش تولید به میزان 9.7 میلیون بشکه در روز را به اجرا گذاشت و از اوت محدودیت عرضه خود را کمتر کرده و به 7.7 میلیون بشکه در روز رساند و تا پایان امسال به این روند ادامه می دهد. طبق محاسبات پلاتس، نرخ پایبندی اوپک پلاس به کاهش تولید در اوت 97 درصد بود.

 

بر اساس گزارش اویل پرایس، جدیدترین آمار ماهانه نشان داده که اوپک در اوت 24.27 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است که 950 هزار بشکه در روز بالاتر از تولید ژوییه بود. عراق که همواره بالاتر از سهمیه خود نفت تولید کرده است، در اوت 3.75 میلیون بشکه در روز تولید داشت که پایینتر از سهمیه تولید 3.80 میلیون بشکه در روز این کشور بود اما با در نظر گرفتن کاهش تولید جبرانی همچنان بالا بود. این کشور اعلام کرده بود در اوت 400 هزار بشکه در روز علاوه بر سهمیه تعیین شده، تولیدش را کاهش خواهد داد. قرار بود بخشی از این کاهش تولید توسط منطقه کردستان انجام گیرد.

 

طبق گزارش پلاتس، خالد شوانی، وزیر کشور دولت منطقه ای کردستان به تلویزیون دولتی عراق گفت: این منطقه به دلیل نیازهای مالی نمی تواند به درخواست بغداد برای کاهش تولید 120 هزار بشکه در روز نفت عمل کند اما کاهش تولید کمتری به میزان 50 هزار بشکه در روز انجام داده است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها