10/29/2020
پنج شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۹
خودتحریمی تا همیشه / فوتبال قرار است پٍُلی بین ملت‌ها باشد، نه مانع آنها
عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مجلس دهم در یادداشتی نوشت:

خودتحریمی تا همیشه / فوتبال قرار است پٍُلی بین ملت‌ها باشد، نه مانع آنها

یک نماینده مجلس دهم در یادداشتی نوشت: آقایان فراموش کرده‌اند که فوتبال قرار است پلی بین ملت‌ها باشد، نه مانع آنها و از طرفی این مصوبه نمود بارز اصل تبعیض است؛ چون ما اجازه می‌دهیم ایرانی‌ها در هر کجا که بخواهند قرار داد بسته و بازی کنند اما هیچ کسی حق ورود به ایران را ندارد؛ از طرفی آیا این است معنای ایجاد روابط صمیمانه با جهان.

اعتمادآنلاین| عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مجلس دهم با اشاره به وقایعی که اخیرا در فوتبال کشور رخ داده است، در یادداشتی نوشت: در همه این سال‌ها ما در نوع مواجهه خودمان با پدیده تحریم‌ها و انتخاب راهبردها و استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها به‌واقع کلمه، همو‌اره دچار مشکل شده و بدترین مسیرهای ممکن را انتخاب کرده‌ایم؛ من کارشناس فوتبال نیستم و درخصوص ورزش هم چندان سوادی ندارم اما نمی‌توان در جهان کنونی زیست و در فرآیندهای جهانی شده موقعیت زمانی و مکانی خود را تعریف نکرد و دست به اقداماتی زد که تمامی ابعاد آن در ضدیت با ایران و ایرانی و منافع ملی است. ما تحریم شده‌ایم و این واقعیتی انکارناپذیر است و به سبب دامنه وسیع این تحریم‌ها و صد البته سوء‌مدیریت درونی خودمان تورم به بالاترین حد خود رسیده و ارزش پول ملی شرایط تراژدیکی را سپری می‌کند که هر ایرانی هر روز با آن دست به گریبان است. اما آیا پاسخ درست به تحریم‌ها در فضای فوتبال راهش تحریم تمام دنیا از ورود بازیکنان و مربیان‌شان به داخل کشورمان ایران یا برعکس محروم کردن خودمان از داشته‌های آنان است؟!

 

آیا این تحریم‌ها اسباب تحریم‌های ورزشی از جانب فیفا را به‌دنبال نخواهد داشت؟! کشور کم با تحریم‌های سیاسی و اقتصادی روبه‌رو است که می‌خواهید در جبهه‌ای جدید کشور را درگیر کنید؟! آقایان در فدراسیون فوتبال به‌جای آموختن اینکه درست قرار‌داد ببندند و پول ملی را درست خرج کنند و مبالغ دریافتی را ملک پدری‌شان ندانند و آن را ثروت ملی به حساب بیاورند که باید دقیق هزینه شود مجدد از هویت ملی و اخلاقی ایرانی و شرافت ملی ما هزینه می‌کنند؟! لطف می‌کنند توضیح دهند بر چه اساس و کدام اجازه؟! مگر فدراسیون فوتبال ما جزیره‌ای است جدای از فیفا و قانون مختص به خودش را دارا است ؟ من از این آقایان نگارنده این قوانین ساختگی و سخیف می‌پرسم اگر این اقدام به‌خاطر موضوع ویلموتس یا استرا و کالدرون و ...است که باید گفت ایراد از شماست که قرارداد بستن را نمی‌دانید و ربطی به شرایط مالی هم ندارد. اگر این اقدام به خاطر افزایش ارزش دلار و یورو مقابل ریال است که باز ایراد از ماست که صورت مساله را پاک می‌کنیم و با واقعیت روبه‌رو نمی‌شویم و بلد نیستیم از همین اندک فضای ورزشی درآمدزایی کنیم برای کشور. اگر این اقدام تلافی‌جویانه است که آیا درست بود که امروز قرارداد بیرانوند ثبت نمی‌شد یا طارمی نمی‌توانست به فوتبال پرتغال برود؟! چطور است که ما انتظار داریم با مردم ما رفتار انسانی شود اما ما رفتار غیراخلاقی با جهان داشته باشیم؟!

 

 اگر این امر برای کاهش قراردادهای ارزی است که ما از مدیریت قراردادهای داخلی وامانده‌ایم و تعداد کثیری از بازیکنان داخلی به نرخ ارز با باشگاه‌ها دارند قرارداد می‌بندند و آیا این موضوع را حل کرده است؟! امروز ارقامی را ملت می‌شنوند که در عجب و شوک فرو رفته‌اند آن هم برای یک فصل (!) و هیچ تفاوتی با رقم بازیکنان خارجی هم ندارد. البته این هم چندان دور از انتظار نبوده و نیست که با شرایط فعلی و گرانی سرسام‌آور همه‌چیز، مبلغ قراردادی بازیکنان هم افزایش یابد، یک قضاوت سرانگشتی از تناسب قیمت پراید 120 میلیونی تا همه‌چیز برای‌مان روشن خواهد ساخت ایراد از خود ماست که توان مدیریت بر حفظ ارزش پول ملی را نداریم و این افزایش‌ها اثرات همین رخداد است و نباید از بازیکنان ایرادی گرفت.


در ادامه لازم به توضیح است این تصمیم و مصوبه‌پراکنی فدراسیون فوتبال در مغایرت با بند مقررات کلی فیفا است که به اهداف می‌پردازد و ‌اشاره می‌کند که: 


1- اهداف


اهداف فیفا عبارتند از: 


الف- ارتقای دایم بازی فوتبال و پیشبرد آن در جهان در پرتو یکپارچگی، آموزش و تعالی ارزش‌های فرهنگی و انسانی آن به‌خصوص ازطریق جوانان و برنامه‌های توسعه‌ای آنان.


این اقدام برخلاف یکپارچکی و برهم‌زننده آن و در تعارض با ارزش‌های فرهنگی و انسانی است که فیفا به راحتی از این موضوع گذشت نخواهد کرد.


در ادامه این مصوبه ناقض اساسنامه فیفا است و در تضاد جدی با موارد بند 3 و 4 و 5 همین مقررات ملی که به 3 مقوله حقوق بشر، عدم تبعیض نژادی و جنسیتی و ارتقای روابط صمیمانه می‌پردازد.


2- حقوق بشر


فیفا متعهد است که حقوق شناخته‌شده بین‌المللی بشر را محترم شمرده و تلاش نماید که حفاظت از اینگونه حقوق را ترویج نماید.


3- عدم تبعیض نژادی، تساوی جنسیتی و موضع‌‌گیری در برابر آن


تبعیض قائل شدن به هر شکلی علیه کشوری، فردی حقیقی یا گروهی از افراد با درنظر گرفتن اصلیت نژادی، جنسی، معلولیتی، گویشی، مذهبی، سیاسی یا دلایل دیگر به‌شدت ممنوع بوده و از طریق اخراج یا تعلیق قابل مجازات است.
4- ارتقای روابط صمیمانه


1- فیفا باید روابط دوستانه را بهبود ببخشد: 


الف- روابط مابین و در میان اعضا، کنفدراسیون‌ها، باشگاه‌ها، مقامات رسمی و بازیکنان. هر فرد یا سازمانی که در جریان بازی فوتبال قراردارد متعهد به رعایت اساسنامه، مقررات و اصول بازی جوانمردانه است.
ب- در جامعه به خاطر اهداف بشر دوستانه.


2- فیفا باید راه‌های نهادینه شده را پیش‌بینی کند تا به حل هرگونه اختلافی بپردازند که احتمال بروز آن مابین و میان اعضا، کنفدراسیون‌ها، باشگاه‌ها، مقامات رسمی و بازیکنان وجود خواهد داشت.


آقایان فراموش کرده‌اند که فوتبال قرار است پلی بین ملت‌ها باشد، نه مانع آنها و از طرفی این مصوبه نمود بارز اصل تبعیض است؛ چون ما اجازه می‌دهیم ایرانی‌ها در هر کجا که بخواهند قرار داد بسته و بازی کنند اما هیچ کسی حق ورود به ایران را ندارد؛ از طرفی آیا این است معنای ایجاد روابط صمیمانه با جهان. مخلص کلام اینکه در ابعاد حرفه‌ای‌گری که در واقع هدف ترانسفر بازیکن انتقال تجربه و سرمایه است یا برعکس جذب آن، در ابعاد انسانی که همه این انتقال‌ها به معنی نزدیکی بیشتر ملل جهان به هم و کاهش شکاف بین کشورها و حتی کاهش تنش‌ها بین دولت‌هاست گاهی، در ابعاد اقتصادی که اگر بازیکنی از خارج می‌آید و ارز می‌برد می‌توانیم زرنگ باشیم و با ترانسفر بازیکن ارز وارد کشور کنیم، آن هم قانونی و در فضایی که اتفاقا تحریمی هم نیست، از هر بعد و زاویه‌ای به موضوع نگاه کنید اقدام فدراسیون فوتبال دون شأن ملت ایران است، بنده اعتقاد دارم فارغ از هر نیتی این حرکت ساده‌سازی مشکل ریالی کشور و برخوردی نژادپرستانه به فضای ورزشی جهان است؛ پیشنهاد می‌کنم فدراسیون هرچه سریع‌تر تمامی این محدودیت‌های ساختگی را لغو کند و به‌جای فعالیت‌هایی این‌چنینی برای کمک به اقتصاد کشور دیپلماسی ورزشی را فعال کرده و اسباب ارز آوری بیشتر به کشور شود، فدراسیون باید رقابت بین ورودی‌های خارجی و خروجی‌های بازیکنان ایرانی به سایر کشورها را شکل دهد، نه اینکه با خروجی‌ها مشکل نداشته باشد و جلوی ورودی‌ها را بگیرد. این رفتار آماتور، چاپلوسانه که مثلا مسوولانه درخصوص بیت‌المال رفتار کرده‌اند، فاقد وجاهت قانونی بوده و حتما در ارزیابی هزینه- درآمد، هزینه‌های سنگینی را برای کشورمان به‌بار خواهد آورد و هرگز مسوولانه نیست. باید متذکر شد درصورت عدم لغو این مصوبه توسط فدراسیون، راسا با رییس فیفا مکاتبه کرده و رفتار غیرورزشی آقایان را اعلام خواهم کرد و از آنان خواهم خواست به موضوع ورود کرده و امر به کنسل شدن این مصوبه نمایند.

 

منبع: روزنامه اعتماد

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها