افزایش حساسیت صداوسیما نسبت به زبان فارسی | اعتمادآنلاین
9/27/2020
یکشنبه، ۰۶ مهر ۱۳۹۹
افزایش حساسیت صداوسیما نسبت به زبان فارسی

افزایش حساسیت صداوسیما نسبت به زبان فارسی

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: سال‌هاست ما از دست‌اندرکاران صداوسیما می‌خواهیم که تعصب و غیرت زبانی نسبت به زبان فارسی نشان دهند که خوشبختانه علامت‌های خوبی می‌بینیم.

اعتمادآنلاین| رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: سالهاست ما از دست‌اندرکاران صداوسیما می‌خواهیم که تعصب و غیرت زبانی نسبت به زبان فارسی نشان دهند که خوشبختانه علامت‌های خوبی می‌بینیم.


حداد عادل در برنامه صبح به خیر ایران شبکه یک سیما با گرامیداشت روز بزرگداشت شعر و ادب فارسی به فرآیند معادل‌سازی واژگان خارجی اشاره کرد و افزود: گاهی اوقات دو تا سه سال طول می‌کشد واژه‌ها به تصویب برسد و حدود سه سال هم به صورت آزمایشی اجرا و بعد از این مرحله از طریق رئیس‌جمهور کاربرد واژه ابلاغ می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه علاوه بر مجریان و برنامه‌سازان حتی در تبلیغات بازرگانی صداوسیما نیز باید به کاربرد زبان فارسی و پرهیز از به‌کارگیری واژه‌های خارجی توجه شود، گفت: اینکه به تولیدکنندگان آگهی‌های بازرگانی گفته شده که اگر از واژه خارجی استفاده کنید تبلیغات ممنوع، کار بسیار خوبی است.
 
حداد عادل در بخش دیگری از سخنانش به عملکرد 10 ساله بنیاد سعدی که به گسترش زبان فارسی در خارج از کشور می‌پردازد، افزود: در این 10 سال کتاب‌های درسی بسیار خوبی تألیف شده که کتابی به نام گام اول به 13 زبان برای آموزش زبان فارسی ترجمه شده است.
 
وی گفت: ما برای کشورهای عربی نیز چهار کتاب در دست تألیف داریم که جلد نخست آن با عنوان شیراز 1 منتشر شده است.

 

منبع: شبکه خبر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها