10/21/2020
چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹
اتحادیه اروپا از ونزوئلا سازیِ بلاروس خودداری کند
روسیه:

اتحادیه اروپا از ونزوئلا سازیِ بلاروس خودداری کند

نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا به کشورهای اروپایی توصیه کرد که از تکرار سناریوی ونزوئلا و اوکراین در مورد بلاروس خودداری کنند.

اعتمادآنلاین| «ولادیمیر چیزوف» نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا از کشورهای اروپایی خواست از تجربه اوکراین سازی و ونزوئلا سازیِ شرایط در بلاروس خودداری کنند.

 

چیزوف در مصاحبه با کانال 24 روسیه افزود: اگر می‌خواهید تجربه دیگر کشورها یا حتی قاره‌ها را در نظر بگیریم من پیشنهاد می‌کنم که به ونزوئلا نگاه کنیم. جاییکه برخی از کشورها یک رهبر خودخوانده(خوان گوایدو) را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت شناختند و موانع بیشمار دیگری را در مسیر حل سیاسی بحران در یک کشور ایجاد کردند. 

 

وی اضافه کرد، من به اتحادیه اروپا توصیه می‌کنم که از در پیش گرفتن این دو مسیر(مسیر اوکراین و ونزوئلا) دوری کنند. 

 

روسیه از کشورهای حامی «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور قانونی بلاروس است و اخیرا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سوچی با رئیس جمهور بلاروس دیدار و از وی حمایت کرد.

 

اظهارات چیزوف در حالی منتشر می‌شود که پارلمان اروپا روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای تهدید کرد که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس بعد از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش در پنجم نوامبر 2020 دیگر به عنوان رئیس‌جمهور این کشور شناخته نخواهد شد. 

 

پارلمان اروپا در این بیانیه همچنین از اتحادیه اروپا خواسته تحریم‌های اقتصادی را علیه لوکاشنکو اعمال کند. 

 

انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس روز نهم اوت (19 مرداد ماه) برگزار شد و الکساندر لوکاشنکو با کسب 80 درصد آرا پیروز شد.

 

«سوتلانا تیخانوفسکایا»، رقیب اصلی لوکاشنکو در این انتخابات تنها 10.12 درصد آرا را به دست آورد، اما تاکنون نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس را به رسمیت نشناخته است.

 

لوکاشنکو از زمان استقلال بلاروس از شوروی 5 دوره متوالی به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شده است.

 

منبع: فارس

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها