10/29/2020
پنج شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۹
صادرات سیگار 3 برابر شد

صادرات سیگار 3 برابر شد

بر اساس این آمار در پنج ماهه اول امسال 22 میلیارد و 600 میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید 19 میلیارد و 790 میلیون نخ در پنج ماهه اول سال گذشته 12.4 درصد کاهش داشته است.

اعتمادآنلاین| جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید سیگار در پنج ماهه اول امسال 12.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته، اما صادرات این محصول با افزایش 184 درصدی مواجه بوده است.

 

بر اساس این آمار در پنج ماهه اول امسال 22 میلیارد و 600 میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید 19 میلیارد و 790 میلیون نخ در پنج ماهه اول سال گذشته 12.4 درصد کاهش داشته است.

 

در پی این کاهش تولید و با توجه به اینکه میزان مصرف در پنج ماه 27 میلیارد و 80 میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم 63.2 درصد افزایش، از چهار میلیارد و 510 میلیون نخ سیگار در پنج ماهه اول سال قبل به هفت میلیارد و 360 میلیون نخ سیگار در مدت مشابه امسال رسیده است.

 

در میانه تیر ماه، رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این صنعت طی سه ماه قبلش خبر داد و گفت که این مسئله باعث شده تولید هشت واحد از 15 واحد تولید محصولات دخانی متوقف شود.

 

او همچنین هشدار داده بود که ادامه این وضعیت و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه بعد می‌تواند همه واحدهای تولیدی را به تعطیلی بکشاند. البته اوایل مرداد ماه عطاالله معروفخانی، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، از حل شدن بخش عمده مشکل تامین مواد اولیه واحدهای تولید سیگار خبر داد.

 

همچنین آمارها نشان می‌دهد که از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه صادرات سیگار با افزایش 184 درصدی به 71 میلیون نخ رسیده است. این در حالی است که صادرات سیگار در مدت مشابه سال گذشته 25 میلیون نخ بوده است.

 

بر اساس اعلام انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی 70 درصد صنعت دخانیات از طریق واردات تامین می‌شود که عمده آن مربوط به توتون است. همچنین این صنعت 50 هزار نفر اشتغال مستقیم، 100 تا 150 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم در بخش توزیع، کشاورزی و حمل و نقل دارد و نیاز سالانه آن برای واردات 300 میلیون یورو است. از طرف دیگر این صنعت سالانه 4000 میلیارد تومان درآمد مالیاتی دارد که در صورت محقق نشدن آن این مبلغ به کسری بودجه اضافه می‌شود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها