4/10/2021
شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
خارج از دستورالعمل‌ها به کسی واکسن نمی‌دهیم
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو:

خارج از دستورالعمل‌ها به کسی واکسن نمی‌دهیم

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: حدود 300 بیمار صعب‌العلاج و سرطانی نیز در بین پرسنل مجلس وجود دارد که این بیماران نیز باید طبق دستورالعمل‌های بهداشتی واکسن بگیرند؛ ما خارج از دستورالعمل‌ها به کسی واکسن نمی‌دهیم.

اعتمادآنلاین| محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه جلسه امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و در جمع خبرنگاران درخصوص تحویل 1500 دوز واکسن آنفولانزا به مجلس تصریح کرد: من واقعاً از نوع برخورد با این خبر بسیار متعجب شدم و نمی‌دانم چرا این موضوع تا این حد بزرگ شد، سال قبل که این بحث‌ها و شایعات هم نبود سازمان غذا و دارو 2500 دوز به داروخانه درمانگاه مجلس واکسن آنفولانزا تحویل داد.

 

وی افزود: درمانگاه مجلس متعلق به 8 هزار پرسنل و خانواده آن‌ها در مجلس است که شامل هزار بازنشسته می‌شود که با احتساب همسرانشان، دو هزار نفر جمعیت بالای 65 سال کشور هستند که باید طبق دستورالعمل‌ها واکسن آنفولانزا دریافت کنند. حدود 300 بیمار صعب‌العلاج و سرطانی نیز در بین پرسنل مجلس وجود دارد که این بیماران نیز باید طبق دستورالعمل‌های بهداشتی واکسن بگیرند؛ ما خارج از دستورالعمل‌ها به کسی واکسن نمی‌دهیم.

 

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به طرح موضوع رانت در اختصاص واکسن به مجلس، گفت: اگر خبر‌های منتشر شده در فضای مجازی صحت داشت چرا با وجود 290 نماینده ما 1500 عدد واکسن به مجلس دادیم؟ از مسئولان، اصحاب خبر و شنونده‌ها خواهش می‌کنم نسبت به انتشار اخبار احساسی و بی‌واسطه برخورد نکند بلکه تحقیق کنند.

 

 

شانه‌ساز درباره انتشار سند فاکتور 60 میلیون تومانی این واکسن‌ها نیز گفت: این جمعیت می‌توانستند به سایر مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و واکسن رایگان تحویل بگیرند، اما بهداری مجلس می‌خواست پولش را پرداخت کند به همین دلیل فاکتور صادر شد.

 

وی خاطرنشان کرد: تا همین الان یک عدد از این واکسن‌ها مصرف نشده است، علیرغم اینکه خیلی از مراکز جامع سلامت ما از امروز واکسیناسیون را شروع کرده‌اند، کاش قبل از اینکه برخی نسبت به این موضوع موضع‌گیری جدی کنند از منبع توزیع واکسن یعنی سازمان غذا و دارو سوال می‌شد و بعد تصمیم گیری و قضاوت می‌کردند.

 

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مجلس واکسن‌ها باز می‌گرداند نیز گفت: واکسن‌ها در قالب زنجیره سرد توزیع می‌شود، ما توصیه نمی‌کنیم که مجلس این واکسن‌ها را بازگرداند، ولی اگر مجلس اصرار به این کار داشته باشد، بررسی جداگانه‌ای را طلب می‌کند. تامین ارز و نقل و انتقال واکسن واقعاً با زحمت انجام می‌شود، اگر درباره آن صحبت کنیم خیلی از کانال‌های تأمین و تدارک داروی ما لو می‌رود.

 

وی تصریح کرد: هموطنان ما بدانند؛ دارو و تجهیزات تحت شدیدترین فشار‌های تحریمی است، دشمن کاملاً در این موضوع مزورانه و ریاکارانه برخورد می‌کند و علی‌رغم اینکه می‌گویند دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نیست، اما تحریم‌های در حوزه دارو سختگیرانه‌تر است.

 

هنوز هیچ واکسن آنفولانزایی در داروخانه‌ها توزیع نشده است

 

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: پیگیری‌هایمان را برای تامین واکسن آنفولانزا انجام می‌دهیم؛ حدود یک ماه است که ارز مورد نیاز تامین شده، اما مشکل شیطنت‌ها در نقل و انتقال واکسن‌هاست، اما ما بالاخره راهش را پیدا می‌کنیم و واکسن‌ها را به کشور منتقل می‌کنیم، همان طور که یک و نیم میلیون دوز واکسن وارد کشور شد.

 

وی افزود: از مردم و همکاران پزشک خواهش می‌کنم که واکسن‌ها را به گروه‌های پرخطر تزریق کنند، منطقی نیست با توجه به رعایت و اجرای دستور‌العمل‌های بهداشتی در 7 ماهه گذشته، همه جمعیت واکسن بزنند. نیم کره جنوبی زمستان را پشت سر گذاشته و آمار آن‌ها نشان می‌دهد که موارد ابتلا به آنفولانزا نسبت به سال‌های گذشته پایین‌تر بوده است، لذا پیش بینی ما نیز پیش بینی می‌کنیم که شیوع آنفولانزا امسال در ایران نیز پایین‌تر از سال‌های گذشته باشد.

 

شانه‌ساز گفت: حدود 8 برابر بیشتر از سال‌های گذشته واکسن آنفولانزا خریداری شده است و تلاشمان این است که این واکسن‌ها را در ابتدا برای گروه‌های پرخطر تامین کنیم و برای سایر افراد این واکسن‌ها با ارزی غیر از ارز 4200 تومانی تامین شود. اعلام می‌کنیم که مردم چه زمانی برای دریافت واکسن آنفولانزا به داروخانه‌ها مراجعه کنند، اما هنوز هیچ واکسنی در داروخانه‌ها توزیع نشده است؛ اولویت ما تزریق به جمعیت پر خطر است و سایر اولویت‌ها را هم به مرور اعلام خواهیم کرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها