10/21/2020
چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹
استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در تهران، 20 درصد افزایش یافته است
رییس کل محاکم عمومی:

استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در تهران، 20 درصد افزایش یافته است

یحیی جعفری، رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران از رشد 20 درصدی استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در محاکم تهران خبر داد.

اعتمادآنلاین| یحیی جعفری، رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران با بیان آمار عملکرد در جلسه شورای معاونان دادگستری تهران گفت: عملکرد پنج ماه نخست شعب دادگاه‌های تهران از منفی 14 هزار و 705 پرونده به عدد مثبت شش هزار و 378 پرونده رسیده است که بیانگر افزایش عملکرد محاکم در رسیدگی به پرونده‌های قضایی هستیم.

 

رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران در ادامه عنوان کرد: در اجرای احکام محاکم نیز در مدت مشابه پنج ماه ابتدای سال عملکرد اجرا از منفی چهار هزار و 422 به مثبت سه هزار و 39 افزایش عملکرد داشته است.

 

وی افزود: در خصوص میزان وارده محاکم حدود 10 درصد کاهش پرونده داشتیم و میانگین وارده ما در حال حاضر 149 پرونده در هر شعبه است.

 

جعفری از کاهش 29 درصدی پرونده‌های وارده به محاکم خانواده خبر داد و در ادامه عنوان کرد: ما در شعب دادگاه‌ها با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و باید دادگستری تهران از حیث نیروی انسانی تامین شود و مطابق آمار منابع انسانی قوه قضاییه به لحاظ نیروی انسانی محاکم تهران در آخرین رتبه کشوری قرار دارد و همچنین ما نیازمند تاسیس چندین مجتمع قضایی هستیم تا وضعیت مناسبی را در خدمت رسانی و رسیدگی به پرونده‌های قضایی داشته باشیم.

 

رییس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران اظهار کرد: جهت نظارت بر امور قضایی در ستاد محاکم تهران چندین هیئت بازدید کننده داخلی داریم که در تمامی مجتمع‌های قضایی حضور پیدا می‌کنند و تک تک شعبات را مورد ارزیابی همه جانبه و دقیق قرار می‌دهند و بعد از آن نیز جلسه‌ای در آن مجتمع تشکیل و با بیان نکات قوت و ضعف راهکار‌های مورد نیاز ارائه می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: ما یک شیوه نامه برای چگونگی وصول هزینه‌های دادرسی تهیه کرده ایم و هیئتی نیز در این رابطه تشکیل شده است و در مجتمع‌های قضایی نحوه وصول درآمد‌ها را کنترل می‌کنند و این کار اثرات خیلی خوبی از حیث رعایت حقوق بیت المال دارد و اگر تخلفات احتمالی نیز در این راستا مشاهده شود بلافاصله گزارش می‌شود.

 

جعفری در خاتمه تصریح کرد: از حیث استفاده از نهاد‌های ارفاقی و جایگزین حبس در مجموع در محاکم تهران نسبت به پنج ماهه سال پیش 20 درصد افزایش رشد داشتیم، مانند تعلیق صدور حکم، مجازات‌های جایگزین حبس و آزادی مشروط که آمار‌های آن قابل توجه است و نشان از اهتمام و اراده جدی قضات بر کاهش جمعیت کیفری زندان دارد.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها