12/1/2020
سه شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹
تاکنون 124 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شده است/ چایکاران 85 درصد از مطالبات خود را دریافت کردند
رئیس سازمان چای:

تاکنون 124 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شده است/ چایکاران 85 درصد از مطالبات خود را دریافت کردند

حبیب جهان ساز، رئیس سازمان چای گفت: بنابر آمار تاکنون 124 هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ 485 میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

اعتمادآنلاین| حبیب جهان ساز رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه خرید برگ سبز چای تا پایان مهر ادامه دارد، اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون 124 هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر 485 میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

 

او افزود: علی رغم تاخیر 10 روزه در برداشت برگ سبز چای، اما خرید نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 تا 3 درصد رشد را نشان می‌دهد.

جهان ساز از پرداخت 85 درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: تاکنون 410 میلیارد تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شده است و مابقی پس از تامین اعتبار به حسابشان واریز می‌شود.

 

به گفته رئیس سازمان چای، 49 درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و 51 درصد درجه 2 است.

 

تامین 30 درصد چای مورد نیاز کشور از تولید داخل


او ادامه داد: تاکنون از مجموع برگ سبز خریداری شده 27 هزار تن  چای خشک استحصال شده است که امسال در صورت تحقق پیش بینی‌ها، تولید چای خشک به 30 هزار تن می‌رسد که با این وجود حداقل 30 درصد نیاز کشور در داخل و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت چای خشک نسبت به 2 ماه اخیر تفاوتی نداشته است، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو چای خشک با نرخ 40 تا 65 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود، هر چند ممکن است چای با کیفیت‌تر با نرخ‌های بالاتری هم عرضه شود.

 

او از بهبود وضعیت فروش چای در فصل زمستان خبر داد و گفت: چای مشمول قیمت گذاری نیست و مسئولان ذی ربط باید بر اختلاف عمده فروشی و خرده فروشی نظارت کنند.

 

رئیس سازمان چای در پایان تصریح کرد: در حال حاضر، کارخانه‌ها هر کیلو برگ سبز با کیفیت را تا 8 هزار تومان خریداری می‌کنند که با این وجود بدیهی است که قیمت چای تولیدی با کیفیت، بالاتر هم باشد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها