1/27/2021
چهارشنبه، ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
امام رضا(ع) بر اساس صلاح امور مسلمانان با ولایت ‌ِعهدی کنار آمدند / ای کاش در رفتارمان منش و سلوک امام رضا(ع) را در نظر بگیریم
ناصر قوامی، استاد حوزه، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

امام رضا(ع) بر اساس صلاح امور مسلمانان با ولایت ‌ِعهدی کنار آمدند / ای کاش در رفتارمان منش و سلوک امام رضا(ع) را در نظر بگیریم

ناصر قوامی گفت: میزبانی حرم ثامن‌الحجج(ع) افتخاری بزرگ و ارزشمند برای ایرانی‌ها است. ای کاش در رفتارمان منش و سلوک امام رضا(ع) را در نظر بگیریم تا هم پیروانی راستین برای آن امام همام باشیم و هم اخلاق و ادب در جامعه‌مان رواج پیدا کند.

اعتمادآنلاین| وجود مرقدِ امام هشتم شیعیان در مشهد برای ایران و ایرانی‌ها موهبتی بزرگ است و همچنین فرصتی برای این که تا از علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) الگو  بگیریم و معرفت در رفتار و کردارمان جای ثابتی داشته باشد.

 

ناصر قوامی، استاد حوزه، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین با اشاره به سالروز شهادت امام رضا(ع) اظهار داشت: نقل است وقتی امام رضا(ع) به ایران آمدند جمعیتی بالغ بر هزاران نفر قلم به دست بودند تا حدیث مهمی را که امام هشتم گفتند،‌ تحریر کنند. امام رضا اینطور فرموده بودند که من از پدرم موسی‌ بن ‌جعفر(ع)، پدرم از امام صادق(ع) و ایشان از امام باقر(ع) و امام پنجم هم از امام زین‌العابدین(ع) و ایشان از امام حسین(ع) و امام حسین از امام حسن(ع) و ایشان از حضرت علی(ع) و امیرالمومنین(ع) هم از پیامبر(ص) شنیده بودند که «کَلِمَهُ لا إلهَ إلّا اللّهُ حِصنی فَمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی بِشُروطِها وَ أنَا مِن شُروطِها» [کلام لا إلهَ إلّا اللّهُ دژ و حصار من (خدا) است پس هر کس به دژ و حصار من داخل شود از عذاب من امنیت خواهد یافت، و این شروطی دارد و من (علی بن موسی الرّضا) یکی از آن شرط‌ها هستم.] که این حدیث مامون را تحریک کرد. در واقع مامون متوجه شد،‌ ایشان حکومت بنی‌عباس را قبول ندارد.

 

این چهره حوزوی در ادامه گفت: همچنین حضرت ثامن‌الحجج وقتی به مصلحت ولیعدی مامون را پذیرفت، اعلام کرد که در عزل و نصب‌ها هیچ‌گونه دخالتی نخواهد داشت و حاضر نیست به اموری از این قبیل وارد شود. این نوع موضع‌گیری نشان می‌دهد که امام رضا بر اساس صلاح امور مربوط به مسلمانان با پیشنهاد ولایت‌عهدی کنار آمده بود و اینطور نبود که ایشان از این منسب قصد و غرض دیگری داشته باشد.

 

او در ادامه  تصریح کرد: امام رضا(ع) به سیاق پدران معصوم خود، همه تلاش‌شان را به خرج داد تا در بهبودی شرایط‌ آن دوره تاثیرگذاری لازم را داشته باشد. اما معلوم بود که مامون و ماموران مامون مانع‌تراشی‌هایی جدی داشتند و وضعیت را برای آن معصوم دشوار کردند. با این حال امام هشتم شیعیان تا روز آخر حیات مبارک‌شان در راستای ولایت‌‌مداری و روشن کردن مردم از بدی‌ها و پلیدی‌ها از هیچ کوششی دریغ نکردند تا اینکه مثل اجداد طیب‌شان به شهادت رسیدند.

 

ناصر قوامی در پایان گفت: میزبانی حرم ثامن‌الحجج(ع) افتخاری بزرگ و ارزشمند برای ایرانی‌ها است. ای کاش در رفتارمان منش و سلوک امام رضا(ع) را در نظر بگیریم تا هم پیروانی راستین برای آن امام همام باشیم و هم اخلاق و ادب در جامعه‌مان رواج پیدا کند.

 

 

چکیده گفت‌وگو با ناصر قوامی

 

-ثامن‌الحجج در دوران ولایت عهدی در عزل و نصب‌ها دخالتی نداشت

-میزبانی حرم ثامن‌الحجج افتخاری ارزشمند است

-امام رضا(ع) در دوران ولایت عهدی تلاش کرد در بهبود شرایط‌ مسلمانان تاثیرگذاری داشته باشد

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها