10/29/2020
پنج شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۹
واشنگتن بعد از اعمال تحریم‌ها منزوی شده است
ویلیام اسکات لوکاس، استاد دانشگاه بیرمنگام:

واشنگتن بعد از اعمال تحریم‌ها منزوی شده است

استاد دانشگاه بیرمنگام تاکید کرد که تحریم‌های جدید مانعی برای تجارت با ایران شده است اما ایران امکانات دور زدن تحریم‌ها را دارد و تا زمانی که سیستم دور زدن تحریم‌ها فعال نشده دستیابی به دارایی‌های بلوکه شده سخت است.

اعتمادآنلاین| ویلیام اسکات لوکاس استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه بیرمنگام است‌. وی به صورت تخصصی در حوزه سیاست خارجه آمریکا تحقیق و بررسی کرده است.

 

وی در گفت‌وگو نظرات خود را در خصوص تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا مطرح کرد.


تحریم‌های آمریکا مانع از تجارت کشورهای خارجی با ایران می‌شود

 

ویلیام اسکات لوکاس در ابتدا در مورد تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت: آخرین تحریم‌های ایالات متحده در مورد بانک‌های ایرانی تلاش دارد تا بازدارندگی هر شرکت خارجی برای انجام معاملات مالی با ایران را تقویت کند و مانع از تجارت بانک‌‌های خارجی با ایران شوند.

 

واشنگتن بعد از اعمال تحریم‌ها منزوی شده است

 

وی با انتقاد از تحریم‌ها گفت: واشنگتن به دلیل تحریم‌ها از نظر دیپلماتیک منزوی شده  است. در ماه آگوست و سپتامبر، اکثریت کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، هم با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران که از فردا منقضی می شود و هم با تلاش برای فعال‌سازی اسنپ‌بک مخالفت کردند.

 

تا زمانی که سیستم دور زدن تحریم‌ها فعال نشده دستیابی به دارایی‌های بلوکه شده سخت است

 

این استاد دانشگاه در ادامه اضافه کرد: با این حال، قدرت مالی آمریکا به آن معناست که ایران از نظر اقتصادی محدود شده است، مگر اینکه تهران بتواند ترتیبات مالی جایگزین را فعال کند و تحریم‌ها را دور بزند. تا زمانی که این کار انجام نشود، کار ایران برای به دست آوردن دارایی‌هایی که در کشورهایی مانند کره جنوبی بلوکه شده است، دشوار خواهد بود.

 

ایران امکانات دور زدن تحریم‌ها را دارد

 

ویلیام لوکاس ابراز امیدواری کرد که ایران بتواند تجارت خود ر ب دیگر کشورها داشته باشد و تحریم‌ها را دور بزند و گفت: جمهوری اسلامی ایران امکاناتی دارد؛ به عنوان مثال، اتحادیه اروپا اینستکس را در ژانویه سال پیش راه‌اندازی کرد که تجارت نفت، کالاهای دیگر و کالاهای ایران را برای تهران فراهم می‌کند.

 

بعید است ایران وارد مذاکره شود

 

وی در ادامه در مورد احتمال توافق جدید و مذاکره میان ایران و آمریکا به ویژه در صورت پیروزی بایدن در انتخابات گفت: بعید است جناح‌هایی در ایران اصل مذاکره را بپذیرند، اما این هم بعید است که آنها بتوانند صرفا با رابطه با چین یا روسیه که مشکلات اقتصادی خاص خود را دارد، از بحران اقتصادی جلوگیری کنند.

 

منبع: ایلنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها