8/2/2021
دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
بسیاری از کشورها به تجهیزات و ادوات نظامی ایران نیاز دارند
نایب رئیس مجلس:

بسیاری از کشورها به تجهیزات و ادوات نظامی ایران نیاز دارند

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس با اشاره به لغو تحریم‌های تسلیحاتی در تاریخ 27 مهرماه، گفت: جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاعی و نظامی خودکفاست و بخش عمده‌ای از دیپلماسی دفاعی ما بر محور صادرات متمرکز است.

اعتمادآنلاین| سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، در خصوص لغو تحریم تسلیحاتی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ نظامی و توان دفاعی تقریبا خودکفا است. ضمن اینکه طبق اعلام فرماندهان نظامی در بسیاری از حوزه ها در رده پنج کشور برتر دنیا هستیم و مقامات آمریکایى هم می‌دانند تحریم‌هاى تسلیحاتی نتوانست مانع رشد و پیشرفت ایران در حوزه نظامی شود.

 

تمرکز بخش عمده‌ای از دیپلماسی دفاعی ایران بر محور صادرات 

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیپلماسی دفاعی شکل گرفته از سوی فرماندهان ارشد نیروهای مسلح اظهار داشت: بخش عمده‌ای از دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران بر محور صادرات متمرکز است تا واردات؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت بسیاری از کشورها به تجهیزات و ادوات نظامی ایران نیاز دارند تا اینکه ایران بخواهد با رفع تحریم‌های تسلیحاتی به توان و قدرت نظامی خود بیافزاید.

 

وی با اشاره به موضع اروپایی ها در خصوص عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تصریح کرد: نگاه ما به اروپا قطعاً نگاه بی‌اعتمادی است زیرا بعید می‌دانم اروپایی‌ها به دلیل منافع اقتصادی زیادی که از روابط با ایالت متحده دارند تا آخرین لحظه در مقابل آمریکا بایستند؛ حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی هم برداشته شود احتمالا شرکت‌های اروپایی حاضر نخواهند بود با ایران وارد معامله تسلیحاتی شوند.

 

رئیس فراکسیون اقدامات پیش دستانه علیه تهدیدات آمریکا ادامه داد: یکی از راهکارهای مقابله با آمریکا و هم پیمانانش در موضوع تحریم‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران، تقویت راهبرد "نگاه به شرق" در دستگاه دیپلماسی کشور است؛ علاوه بر این باید در دیپلماسی دفاعی و رسمی به ظرفیت کشورهای منطقه و آفریقایی نیز توجه شود.

 

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت که مهر تاییدی بر توافق بین المللی هسته ای ایران (برجام) ژوئیه 2015 است؛ تحریم ایران در خصوص ممنوعیت فروش سلاح و تجهیزات نظامی سنگین؛ در 18 اکتبر (27 مهر) لغو خواهد شد.

 

منبع: خانه ملت

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها