1/24/2021
یکشنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
تمامی خودروهای مشمول طرح «ساماندهی عرضه خودرو» باید در بورس کالا عرضه شوند/ خودروهای تمام‌برقی و هیبریدی تا سه سال از عرضه در بورس معاف هستند
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن:

تمامی خودروهای مشمول طرح «ساماندهی عرضه خودرو» باید در بورس کالا عرضه شوند/ خودروهای تمام‌برقی و هیبریدی تا سه سال از عرضه در بورس معاف هستند

حجت‌اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن از معافیت سه ساله خودروهای هیبریدی و تمام برقی برای عرضه در بورس کالا خبر داد.

اعتمادآنلاین| حجت‌اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن درباره تصویب «طرح سامان‌دهی عرضه خودرو» که در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، گفت: طرح ساماندهی عرضه خودرو در کمیسیون صنایع پس از گذشت حدود 4 ماه به تصویب رسید.

 

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:به هنگام بررسی طرح از نظرات کارشناسی بهره بردیم تا بدون کمترین ایراد و اشکال مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

 

وی در پاسخ به این سوال که «طرح ساماندهی عرضه خودرو» چه اهدافی را دنبال می‌کند، گفت: هدف طرح ساماندهی بازار خودرو متعادل کردن عرضه و تقاضای خودرو است. همچنین در تلاش هستیم تا از تبدیل شدن خودرو به کالای سرمایه‌ای جلوگیری کنیم.

 

فیروزی درخصوص چگونگی عملکرد این سازوکار نیز گفت: بر اساس این طرح، تمامی خودروهایی که شامل طرح می‌شوند باید در بورس کالا عرضه گردند؛ در غیر اینصورت خودروهایی که در بورس عرضه نشوند و اگر کسی آن‌ها را خریداری کند جرم انگاری صورت می‌گیرد و با شخصی که خودرو را خریداری کرده مطابق  تبصره (1) ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می‌شود.

 

وی ادامه داد: خریدارانی که در این طرح قصد خرید خودرو دارند باید گواهی‌نامه و کدملی داشته باشند.

 

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در طرح ساماندهی عرضه خودرو، خودروهای تمام برقی و هیبریدی تا سه سال از عرضه در بورس معاف هستند

 

وی با بیان این‌که شواری رقابت، خودروهای مشمول طرح ساماندهی عرضه را مشخص می‌کند، اظهار داشت: مصارف مختلفی برای هزینه کرد مابه التفاوت قیمت فروش خودرو در بورس و قیمت پایه در نظر گرفته شده است که 20 درصد برای توسعه حمل و نقل عمومی و جایگزینی خودروهای فرسوده، 10 درصد افزایش کمیت و کیفیت تولید خودرو،  50 درصد پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به خودروسازان برای تحقیق و توسعه را شامل می‌شود.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها