7/27/2021
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
مذاکره با آمریکا با اجازه رهبری ممکن است

مذاکره با آمریکا با اجازه رهبری ممکن است

تصمیم‌گیری درباره مذاکرات ایران و آمریکا در اختیار مقام معظم رهبری است و رئیس‌جمهور درباره انجام مذاکرات شخصا اقدام نخواهد کرد. اما اصل مذاکره در برجام فراتر از نهادهای حاکمیتی است و باید نظام به یک نتیجه منطقی درباره مذاکره برسد.

اعتمادآنلاین| پروانه سلحشوری در گفت‌وگویی گفت: 

 

بــاتوجه به اینکه تــاپایان دولت زمان زیادی باقی نمانده است، فکر می‌کنید این دولت می‌تواند با جوبایدن رئیس‌جمهور منتخب مردم آمریکا وارد گفت وگو شود؟

 

تصمیم‌گیری درباره مذاکرات ایران و آمریکا در اختیار مقام معظم رهبری است و رئیس‌جمهور درباره انجام مذاکرات شخصا اقدام نخواهد کرد. اما اصل مذاکره در برجام فراتر از نهادهای حاکمیتی است و باید نظام به یک نتیجه منطقی درباره مذاکره برسد.

 

اینکه ما از امروز اعلام کنیم طرف مذاکرات دوباره با آمریکایی‌ها دولت آقای روحانی است هنوز مشخص نیست. یکی از اصولگرایان در توئیتی اعلام کرده بودند که طرف مذاکرات جدید ایران و آمریکا باید از اصولگرایان باشد و اصلاح‌طلبان با دولت جدید آمریکا مذاکره نکنند. این به آن معنا است که دولت آقای روحانی باید شرایط فعلی را تحمل کند و دولت آینده که احتمالا از اصولگرایان می‌باشد با رئیس‌جمهور جدید آمریکا در قبال برجام وارد مذاکره شود. به‌نظر مسئولان نظام باید تصمیم بگیرند که در آینده درباره مذاکرات برجام با دولت جدید آمریکا مذاکره کنند یا فعلا از مذاکره‌کردن با دولت جدید آمریکا خودداری کنند.

 

برای ایران مذاکره با جوبایدن بسیار راحت تر از مذاکره با دونالد ترامپ است، به این دلیل که ترامپ به‌دنبال تنش و درگیری با نظام ایران بود، اما به‌نظر می‌رسد بایدن از تنش در قبال ایران دوری می‌کند. اما اینکه مذاکرات برجام توسط کدام دولت انجام شود به سیاست‌های کلی نظام بستگی دارد.

 

با توجه به اینکه دولت آینده ایران احتمالا از اصولگرایان باشد، شرایط مذاکره ایران و آمریکا را در دولت بعدی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

در این اتفاقاتی که در مدت اخیر رخ داده است، اصولگرایان انتظار کشیده‌اند تا با آمدن بر سر قدرت بتوانند با آمریکا وارد مذاکره شوند. اگر دولت هم به‌صورت بسیار جدی نتواند با دولت جدید آمریکا وارد مذاکره شود اما همین تغییر رئیس‌جمهور آمریکا هم تاثیرات مثبتی در اقتصاد ایران خواهد داشت. مشکلات کشور ما در حال حاضر بیشتر از اینکه به مسائل سیاسی مربوط باشد، مبنای اقتصادی دارد و مردم ما از مشکلات اقتصادی که در جامعه وجود دارد، بسیار رنج برده‌اند. شما نگاه کنید از سال 96 که ما شاهد اعتراضاتی بودیم مردم بیشتر از مشکلات سیاسی به خاطر مسائل اقتصادی به خیابان‌ها آمده بودند. کاملا مشهود است که در سال 98 هم ما باچنین مشکلاتی روبه‌رو بودیم که مردم نسبت به مشکلات اقتصادی ناراحت باشند.

 

راه‌های گذر از این شرایط موجود مذاکره با دولت‌های 6 قدرت جهانی است. دولت آقای روحانی نشان داده که در سال‌های اخیر در انجام مذاکرات برجام بسیار هوشمندانه رفتار کرده است، اما این مسأله در زمان مذاکرات آقای جلیلی به خوبی انجام نشد و او نتوانست مذاکرات خوبی را با آمریکایی‌ها داشته باشد. سیاست دولت دکتر روحانی این است که با تمام دنیا بتواند تعامل خوبی داشته باشد، در این بین علاوه بر دولت ایران و آمریکا یکی از حامیان جدی مذاکره با برجام کشورهای اروپایی هستند که برای حفظ و صلح جهانی نسبت به روابطی که با ایران دارد حتما ترجیح می‌دهد که شرایط برجام به قبل از تحریم‌های شدید ایالات متحده برگردد.

 

منبع: آرمان ملی

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها