1/19/2021
سه شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹
ترامپ عملا نمی‌تواند کاری در برابر ایران انجام دهد
فریدون مجلسی، کارشناس روابط بین‌الملل:

ترامپ عملا نمی‌تواند کاری در برابر ایران انجام دهد

فریدون مجلسی، کارشناس روابط بین‌الملل تاکید کرد که ترامپ در این دو ماه عملا کاری نمی‌تواند در برابر ایران انجام دهد.

اعتمادآنلاین| «فریدون مجلسی»، کارشناس مسایل بین‌الملل، در رابطه تغییر سیاست‌های آمریکا در برابر ایران با روی کار آمدن بایدن گفت: ترامپ در دو ماه باقی مانده از دولت خود ممکن است بخواهد با ایجاد مشکلاتی آزادی عمل بایدن را بعد از ریاست جمهوری نسبت به عملکرد سیاسی اش در خاورمیانه و خصوصا در برابر ایران با بن بست مواجه کند اما در این زمینه باید توجه داشت، اگر کشورهای منطقه ای در یک امر خطیر با ترامپ همدستی کنند خودشان را در دوران ریاست جمهوری بایدن به مخاطره می اندازند‌. 

 

او ادامه داد: گمان نکنم، کشورهای خاورمیانه چنین ریسکی کنند البته ممکن است شعارهایی را بیان کنند. ترامپ در این دو ماه عملا کاری نمی تواند در برابر ایران انجام دهد. امکان دارد ترامپ دست به اقدامات خاصی به صورت انتقام جویانه بزند زیرا دیگر آینده ای ندارد؛ البته نباید همیشه انتظار داشت که آمریکا از سیاست خود کوتاه بیاید.

 

مجلسی با تاکید بر اینکه سیاسیت جمهوری خواهان و دموکرات‌ها فرقی ندارد، بیان کرد: سیاست های اصولی در حمایت از بقای اسراییل در امریکا تغییر پیدا نمی کند.

 

آمریکا خود را مدافع اسراییل می داند، نظام ایران هم اعلام کرده است که خواهان نابودی اسراییل است. چه دموکرات‌ ها در کاخ‌ سفید حاکم شوند چه جمهوری‌خواهان، هر دو طرف صرفاً به دنبال تثبیت و افزایش و ارتقای قدرت نظامی ایالات متحده و ارتش این کشور هستند. دشمن و رقیب اصلی واشنگتن را باید چین دانست.

 

ایالات متحده به دنبال بالا بردن هزینه نظامی خود در جهان نیست اما توجه کنید که حتی اگر آنها بودجه نظامی‌شان را کاهش بدهند، بازهم ارتش اول جهان را دارند.

 

او تاکید کرد: سیاست نظامی دموکرات‌ها در خاورمیانه و خلیج‌فارس همانند ترامپ ادامه خواهد داشت و سعی می‌کنند تا هزینه‌ها را بر دوش اعراب بیندازند. 

 

او در رابطه با سفرهای منطقه‌ای پمپئو گفت: پمپئو نه توانمندی ترامپ را دارد و نه موقعیت او را، شانس او برای شرکت در انتخابات آمریکا بسیار کم است. پمپئو انسان ارزشمندی نیست و برای انتخابات هم اقبالی ندارد. تا چهار سال دیگر بسیاری از رهبران دنیا جانشان را از دست داده اند و این سفرهای منطقه ای، ربطی به قصد پمپئو برای حضور در عرصه انتخابات نمی‌تواند، داشته باشد.

 

منبع: برنا

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها