1/24/2021
یکشنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
227 محتکر و 57 نفر از اخلالگران بازار ارز، طلا و سکه دستگیر شدند

227 محتکر و 57 نفر از اخلالگران بازار ارز، طلا و سکه دستگیر شدند

نیروی انتظامی در اطلاعیه ای از کشف بیش از 17 هزارتن کالای اسای و ضروری مردم و دستگیری 227 محتکر و 57 نفر اخلالگر بازار ارز ، طلا و سکه خبر داد.

اعتمادآنلاین| نیروی انتظامی طی اطلاعیه ای اعلام کرد: هفتمین مرحله طرح سراسری مبارزه با احتکار و گران فروشی اقلام اساسی و ضروری با اولویت مقابله با احتکار ارزاق عمومی اجرا و بیش از 17 هزارتن کالای اساسی و ضروری کشف شد.

 

در این اطلاعیه در تشریح جزئیات اجرای این طرح آمده است: هفتمین مرحله طرح سراسری مبارزه با احتکار و گران فروشی اقلام اساسی و ضروری با اولویت ارزاق عمومی به مدت یک هفته در دهه سوم آبان ماه 99، با استفاده از تمامی امکانات و ظرفیت رده های انتظامی استان ها، در سراسر کشور اجرا شد.

در اجرای طرح مذکور، بیش از 17 هزار تن انواع کالای ضروری و ارزاق عمومی از قبیل؛ برنج، روغن، گوشت، تخم مرغ، کره، آرد، حبوبات و... به همراه 133 هزار قطعه انواع لوازم یدکی خودرو، 157 هزار لیتر انواع روغن موتور و مواد شوینده، هزار و 700 ورق MDF به ارزش بیش از سه هزار و 237 میلیارد ریال کشف شد.

 

در این طرح، 227 نفر متهم دستگیر، پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شدند.

 

دستگیری 57 نفر از اخلالگران بازار ارز، طلا و سکه

 

همچنین در ادامه این اطلاعیه به دستگیری 57 نفر از متهمان معاملات "فردایی" که اقدام به ایجاد التهاب در بازار، ارز، طلا و سکه از طریق معاملات فردایی در سطح کشور می کردند ، اشاره شده است.

 

در این اطلاعیه با اشاره به اینکه یکی از مواردی که بازار طلا، سکه و ارز را ملتهب و قیمت آنها را افزایش می دهد معاملات "فردایی" و تشکیل اتاق هایی به اصطلاح "کاغذی" بوده که عده ای سودجو فرصت طلب اقدام به این کار می کنند، آمده است؛ در معاملات "فردایی" هیچ گونه طلا و ارزی به صورت فیزیکی خرید و فروش نمی‌شود(خالی فروشی) و با ایجاد تقاضای کاذب باعث متشنج شدن بازار و افزایش کاذب قیمت‌ها می شود.

 

با توجه به اینکه متعاملین ارز، طلا و یا سکه فردایی، در حقیقت هیچ گونه طلا و ارزی در اختیار ندارند و معامله های آنان به صورت صوری و برای تهییج بازار و بالا بردن قیمت های واقعی انجام می شود و اینگونه معاملات در نظام پولی و بانکی کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود و وجاهت قانونی ندارد.

 

پلیس امنیت اقتصادی ناجا با درک صحیح و به موقع از اقدامات اخلال گران بازار با انجام اقدامات اطلاعاتی تاکنون موفق به شناسایی و متلاشی نمودن 11 شبکه اصلی و دستگیری 57 نفر از اخلالگران بازار در سراسر کشور شدند.

 

این اقدامات پلیس تاثیر مثبت در کاهش قیمت طلا و ارز داشته و با نا امن سازی محیط برای فرصت طلبان، کمک شایانی به جلوگیری از رشد هیجانی نرخ طلا و ارز، کاهشی شدن قیمت‌ها و ثبات قیمت در این بازار شده است.

 

منبع: انتخاب

 
 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها